Gnojówka i gnojowica - jak bezpiecznie stosować nawozy naturalne?
Jolanta Klupś z WODR Poznań wyjaśnia, kiedy i w jakich dawkach nawozić gnojowicą (przefermentowany mocz zwierząt) i gnojówką (mieszaniną kału, moczu, wody stosowanej do mycia stanowisk w oborach i chlewniach rusztowych).
Z reguły nawozy naturalne lub organiczne powinno wywozić się na pola w okresie od 1 marca do 30 listopada. Natomiast w przypadku obszarów OSN nawozy płynne naturalne na łąkach i pastwiskach powinno stosowac się od 1 marca do 15 sierpnia, natomiast nawozy stałe (obornik, kompost): na łąkach stosuje się od 1 marca do 30 listopada, a na pastwiskach – od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 15 października do 30 listopada.
Czytaj także: Ruszt czy ściółka? KLIK
W jakiej dawce stosować nawozy naturalne?
Jak podkreśla Jolanta Klupś z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu roczna dawka nawozu naturalnego na 1 ha użytków rolnych nie powinna przekraczać ilości zawierającej 170 kg azotu całkowitego. - W związku z tym, roczna dawka gnojowicy nie powinna przekroczyć 45 m3/ha - tłumaczy specjalistka.
Gnojowicę i gnojówkę na użytkach zielonych stosuje się najczęściej w ilości 25-40 m3/ha/rok. - W przypadku maksymalnych dawek zaleca się dzielenie ich na dwie lub trzy części. Najlepiej stosować je wiosną, w końcu marca i w kwietniu, latem w końcu maja i w czerwcu (czyli po pierwszym pokosie) oraz po drugim pokosie (koniec lipca, sierpień). Należy unikać stosowania nawozów płynnych podczas upalnej, słonecznej i wietrznej pogody. Zmniejsza to wykorzystanie przez rośliny azotu zawartego w nawozach. Nawet połowa azotu się ulatnia, powstają nadmierne odory przeszkadzające sąsiadom - przekonuje Jolanta Klupś.
Czytaj także: Podatek od produkcji „krowiego” metanu? KLIK
Specjalistka WODR Poznań podkreśla, że gnojówka dobrze przechowywana zawiera znacznie więcej azotu i potasu niż gnojowica. - Jest to nawóz azotowo-potasowy, wymaga więc uzupełnienia fosforem mineralnym, najlepiej wiosną w ilości 40-60 kg/ha P2O5 (czystego składnika, który należy przeliczyć na masę nawozu w zależności od rodzaju). Kwasowość gnojówki wynosi od 7,5 do 9,0 pH, co oznacza, że nie zakwasza gleb. Zawarty w gnojówce azot i potas są łatwo przyswajalne przez rośliny - tłumaczy Jolanta Klupś.