Ceny tucznika w górę, a rzeźnie ograniczają skup
Giełda niemiecka wpływa na ceny żywca w Polsce
Rozmówca zwraca także uwagę, że wyznacznikiem cen wieprzowiny w Polsce jest zdecydowanie ruch na giełdzie niemieckiej. Zimą, kiedy za zachodnią granicą był problem ze sprzedażą świń do krajów azjatyckich, ceny były tłamszone i miało to odzwierciedlenie w polskich notowania tuczu. Gdyby nie to, że na zachodzie kilka razy ceny wzrosły, to w Polsce nadal oscylowałyby w granicach 3,50 - 3,70 zł/kg żywego tucznika.
W sprawie zwyżek notowań żywca wieprzowego stanowisko zajmuje również Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej:
- Niska podaż żywca w okresie przedświątecznym stwarza warunki do dalszych wzrostów cenowych. Dalszy wzrost cen będzie zależał, czy wysokie ceny surowca przetwórcy będą w stanie przełożyć na handel detaliczny. Rolnicy cieszą się ze wzrostów cen skupu. Radość ta jednak jest hamowana obawami związanymi z rosnącymi cenami prosiąt i paszy oraz zbliżającym się sezonem ASF, który zwykle daje o sobie znać od początku czerwca do końca października. Rosnąca trzecia fala pandemii Covid-19 może również zakłócić pracę niektórych zakładów ubojowych i przetwórczych, ograniczając ich moce produkcyjne, a tym samym zapotrzebowanie na surowiec.