Czym żywić krowy w czasie upałów? Może melasą buraczaną?
Wysokie temperatury ograniczają apetyt twoich krów? Spada ich wydajność? Wypróbuj melasę buraczaną.
Melasa buraczana uzyskiwana jest jako produkt uboczny w trakcie produkcji cukru spożywczego. Szacuje się, że ze 100 kg buraków otrzymuje się około 2,25 -4 kg melasy. Jak można ją wykorzystać w hodowli bydła? - Melasę stosuje się w celu lepszego pobierania paszy zwłaszcza w okresie letnich upałów, zwiększa pobranie poprzez lepszą smakowitość, co może przyczynić się do większej produkcji mleka. Melasą możemy poprawić nieco strawność włókna w kiszonkach, które z powodu suszy miały zbyt duży udział niestrawnego włókna oraz zbyt wysoką zawartość suchej masy - wyjaśnia Błażej Zielonka, doradca żywieniowy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Czytaj także: Dopasować żywienie do fizjologii krów KLIK
Dodajesz melasę, zbilansuj dawkę!
Wprowadzając melasę ważne jest, aby wraz z doradcą żywieniowym, który opiekuje się stadem, na nawo zbilansować dawkę pokarmową. Źle zbilansowana dawka, z nadmiarem cukru dostarczonego przez melasę może doprowadzić między innymi do zakłóceń pracy żwacza.
- Jestem zwolennikiem przeliczania dawki w programie żywieniowym za każdym razem, gdy pojawi się nowy składnik, w tym również melasa. Musimy pamiętać o tym, żeby uwzględnić w obliczeniach oprócz melasy lanej na koryto również melasę, która została zastosowana np. jako konserwant do zakiszania pasz objętościowych - podkreśla Błażej Zielonka.
Czytaj także: Jak pomóc bydłu znieść upał? KLIK
- Uważam, że nie powinno się przekraczać poziomu ok. 0,5 kg na krowę dziennie, tą wartość można przyjąć za bezpieczną, jednak należy również uwzględnić udział melasy w innych paszach takich jak np. wysłodki suszone melasowane czy sianokiszonka, która była zakiszana przy udziale roztworu melasy - dodaje. Samodzielne komponowanie dawki może spowodować niekorzystne skutki zdrowotne.
- Nadmiar melasy w dawce pokarmowej może spowodować zaburzenia w rozrodzie. Ponieważ zawiera dużo potasu, również nie powinna być stosowana w dawkach z dużym udziałem wysłodków buraczanych - mówi specjalista.
Najłatwiej dodawać ją w wozie paszowym, gdzie równomiernie wymiesza się z pozostałymi paszami.
Melasa jako zakiszacz
Oprócz typowego zastosowania żywieniowego melasa może być również wykorzystywana w produkcji kiszonek. - Ze względu na duży udział cukru, głównie sacharozy, jest dobrym materiałem stabilizującym fermentacje kiszonek. Można używać jej do kiszenia traw w postaci roztworu 8% czyli 8 kg melasy na 100 l roztworu. Jednak jej udział należy potem uwzględnić w liczonej dawce - przypomina doradca żywieniowy. Ważne jest, aby pamiętać, iż melasa jest jedynie dodatkiem wzbogacającym kiszonkę oraz uzupełniającym niedobory cukrów i nie zastąpi podstawowych pasz objętościowych energetycznych.
Czytaj także: Jak zadbać o stół paszowy podczas upałów? KLIK
Stosowanie melasy ma jednak jedną wadę.- Krowy dosyć szybko przyzwyczajają się do udziału takich „słodyczy”, co może mieć swoje konsekwencje w słabszym pobraniu pasz w okresie, kiedy jej zabraknie - ostrzega Błażej Zielonka.