Chlewnie i obory z odpowiednią temperaturą
Rolnik, chcąc zachować dobrostan zwierząt, powinien zadbać o obiekty inwentarskie. Muszą być czyste, suche i zapewniać odpowiednią temperaturę, która jest różna dla poszczególnych gatunków zwierząt. Zależy ona też od wieku zwierzęcia.
Im młodszy osobnik, tym temperatura powinna być wyższa. Warchlaki najlepiej czują się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, przy zachowaniu 60% wilgotności. Z kolei tuczniki w przedziale 70-105 kg potrzebują 16-18 stopni Celsjusza, przy zachowaniu 70% wilgotności. Temperatura dla krów powinna wynosić od 13 do 18 stopni. Małe prosięta wymagają temperatury 25 stopni. Konie najlepiej czują się w temperaturze od 15 do 18 stopni Celsjusza, przy 75% wilgotności.
Kolejny aspekt dobrostanu – na który uwagę zwraca Mirosław Kurka - to żywienie. Pasze i koncentraty muszą być optymalnie zbilansowane pod względem energii, witamin i mikroelementów. - Przy obecnej świadomości hodowców i dostępności pasz nie stanowi to większego problemu. Warto również zwrócić uwagę na zagęszczenie zwierząt. Zbyt duża ich ilość na małej powierzchni jest szkodliwa – twierdzi lekarz weterynarii.