Bydło - ważna higiena racic
Korekta racic u bydła jeszcze kilka lat temu w ciągu roku powinna być wykonywana dwukrotnie. Obecnie specjaliści zalecają taki zabieg trzykrotnie w ciągu roku. Dzięki temu zwierzęta nie będą miały kontuzji, a to wpłynie nie tylko na wydajność mleka.
Schorzenia racic u bydła zaraz po chorobach metabolicznych i mastitis są dolegliwościami, które mają duży wpływ na zmniejszenie wydajności oraz pogorszenie jakości mleka. - Kulawizny powodują różne schorzenia kończyn i racic niejednokrotnie sprawiają zwierzętom ból. Łączy się to ze zmniejszeniem pobierania paszy, co z kolei wpływa na spadek produkcji mleka, doprowadzając do rozwinięcia się innych dolegliwości – wyjaśnia Kamil Olender, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Dobrzycy (powiat pleszewski). Dodaje, że choroby racic przyczyniają się do zmniejszenia produkcji mleka nawet o 20%, a w przypadkach klinicznych mogą uciąć laktacje. Zwierzę odczuwają silny ból stresuje się, próbując odciążyć chorą kończynę, przeciążają inne, a to doprowadza do kontuzji innych stawów.
Kamil Olender zaznacza, że chore racice prowadzą również do zaburzeń rozrodu.
– Dochodzi między innymi do wolniejszej inwolucji macicy (cofania się zmian ciążowych) po porodzie czy zapalenia jej błony śluzowej. Bydło jest bardziej podatne na dysfunkcje jajników i problemy ze skutecznością inseminacji, czyli w efekcie okres pomiędzy wycieleniami wydłuża się. Konsekwencją tych dolegliwości w dużych stadach jest brakowanie zwierząt na poziomie około 10% - tłumaczy lekarz weterynarii.
Ważnymi elementami przy schorzeniach racic jest odpowiednia ocena stada za pomocą LCS (ocena ruchu krów). Im mniej kulejących sztuk, tym lepiej dla danego stada. Zwierzęta, które cierpią na kulawiznę powinny być od razu leczone, czyli unieruchomiona w poskromie. Należy tak ustawić kończyny, by nie doszło do uszkodzenia więzadeł czy podrażnienia nerwu. Dopiero wtedy można opatrzeć uszkodzoną racicę.
- Przy oczyszczeniu trzeba zadbać zarówno o odpowiednie wybranie martwej tkanki, jak i prawidłowe zabezpieczenie racicy po zabiegu. Jest to ważne, aby rana czy też części zdrowej racicy miały szanse prawidłowego wyleczenia się – zaznacza Kamil Olender.
Kiedy zakłada się opatrunek na racice - o tym na str. 2.