Alpaki dobrą alternatywą dla polskich rolników? [ZDJĘCIA]
W jaki celu hoduje się aplaki?
Mieszkaniec Gdańska wyjaśnia, że hodowla alpak w Polsce może być trzykierunkowa. Po pierwsze hoduje się je dla pozyskiwania zwierząt wysokiej jakości gatunkowej do dalszego rozrodu. Drugi cel to pozyskiwanie runa alpaczego, a więc swego rodzaju okrywy wełnianej (choć słowo wełna zastrzeżone jest dla owiec). Coraz większą popularność w Polsce zyskuje także wykorzystywanie alpak w terapii rehabilitacyjnej. - Na Zachodzie alpakoterapia jest już znana od dawna. Tam zwierzęta te wprowadzane są do szpitali. U nas jest to zakazane - tłumaczy. W Polsce alpaki można znaleźć jednak w domach pomocy społecznej czy ośrodkach opieki nad ludźmi z różnymi schorzeniami.
- Alpakoterapia wykorzystywana jest często w terapiach u pacjentów z powikłaniami powylewowymi. Przy pomocy tych łagodnych zwierząt uzyskuje się bardzo dobre rezultaty rehabilitacyjne - mówi Piotr Musielak.
Co ważne, runo alpacze jest wolne od wszelkiego rodzaju roztoczy. - Jest hiperalergiczne. Nie powoduje zagrożenia dla osób, które mają styczność z tymi ssakami. Co jest szczególnie ważne w przypadku kontaktów zwierząt z dziećmi - przekonuje hodowca.