Ekoschemat: Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych - omawiamy
Coraz częściej występujące susze i rosnące ceny za wodę skłaniają do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, w tym do gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej - czy tylko taki jest cel interwencji retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych?
Ekoschemat: Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych
Celem interwencji jest poprawa gospodarki wodnej, a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Które gospodarstwa mogą otrzymać wsparcie?
Wsparcie będzie dotyczyło gospodarstw realizujących równolegle na danym obszarze zobowiązania w ramach:
- wybranych wariantów pakietów przyrodniczych związanych z zachowaniem cennych siedlisk przyrodniczych i siedlisk zagrożonych gatunków ptaków w ramach Działania rolnośrodowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020: Pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 (poza wariantem 4.3. Murawy) lub Pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (poza wariantem 5.3. Murawy) oraz analogicznych zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach PS WPR 2023-2027, lub
- ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w zakresie praktyki Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt, lub
- interwencji Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000, lub
- interwencji Rolnictwo ekologiczne i działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020.
Jakie wsparcie można otrzymać w ramach tego ekoschematu?
Szacowana stawka dla tego ekoschematu wynosi 63,15 euro/ha, czyli około 301 zł za każdy hektar (pamiętajmy o zmiennym kursie euro, od którego zależy przeliczenie szacowanej wartości na złotówki).
Ważny warunek uzyskania wsparcia
Warunkiem uzyskania płatności w danym roku jest wystąpienie na trwałych użytkach zielonych zalania lub podtopienia, zdefiniowanego jako stan wysycenia profilu glebowego wodą na poziomie przynajmniej 80%, w okresie między 1 maja, a 30 września, przez okres co najmniej 12 następujących po sobie dni.
Ekoschematy - jak i kiedy składamy wniosek, czy wymagany jest plan wieloletni?
Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacji dotyczącymi ekoschematów - m.in. o tym, czy jest wymagany plan wieloletni, oraz kiedy, w jaki sposób i gdzie złożyć wniosek? Wystarczy kliknąć tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
O ekoschemacie z integrowaną produkcją roślin przeczytasz tutaj - kliknij i przeczytaj.