Rolnicy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w 2023 r.?
O potrzebie umożliwienia korzystania z wakacji kredytowych środowisko rolnicze mówiło już od dawna. Samorząd rolniczy już w sierpniu wskazywał, że wielu rolników, którzy zaciągnęli kredyty, stoi na skraju bankructwa! Niestety nie mogli jednak skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, a więc odroczenia spłaty kredytu o kilka miesięcy.
O zmianę tego stanu rzeczy zabiega Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa. Jak podał, chce wprowadzenia wakacji kredytowych d;a rolników. Potrzebna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Dlatego w najbliższym czasie szef resortu rolnictwa ma złożyć wniosek notyfikację do Brukseli w tej sprawie.
- Kolejne działania służące poprawie opłacalności produkcji rolnej dotyczą objęcia rolników podobnymi regulacjami, jakimi są objęte gospodarstwa domowe w zakresie udzielania wakacji kredytowych - napisał Henryk Kowalczyk w Biuletynie Informacyjnym.
Od 29 lipca można składać wnioski o tzw. rządowe "wakacje kredytowe". Wprowadzono je, by pomóc kredytobiorcom w uporaniu się ze spłatą kredytów hipotecznych, które drożeją z powodu inflacji i wzrostu stóp procentowych. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostały przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022. Wakacje kredytowe mają być kontynuowane także w roku 2023.
Zainteresowanie tego rodzaju programem pomocowym było spore. Mogli z niego skorzystać także rolnicy, ale tylko w przypadku kredytów zaciągniętych na mieszkania czy domy. Natomiast takich inwestycji, jak budowa obory, stodoły lub innych budynków inwentarskich wakacje kredytowowe nie obejmowały,
Być może w tym roku to się zmieni. Wszystko będzie zależało od decyzji KE. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.
Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowych, banki zaraportowały do bazy 1,1 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi o wartości 275 mld zł do 15 stycznia 2023 r.
Czytaj także: Wakacje kredytowe. Rolnicy czują się skrzywdzeni!