Rosną niepokoje społeczne w Polsce przez import z Ukrainy
Minister rolnictwa Czesław Siekierski uczestniczył wczoraj w IX posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, która odbyła się we Lwowie. Podsumowując stan współpracy między Polską a Ukrainą w sektorze rolno-spożywczym podkreślił, że w tych dziedzinach Polska i Ukraina zawsze będą ze sobą współpracowały i rywalizowały.
Lawinowy wzrost importu do Polski
Nasz minister poruszył kwestię importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Wyjaśnił, że zmiana tras logistycznych oraz liberalizacja handlu między Unią Europejską a Ukrainą spowodowały lawinowy wzrost importu niektórych produktów rolno-spożywczych do Polski. W reakcji na poważne zakłócenia na rynkach rolnych i rosnące niepokoje społeczne Polska musiała wprowadzić pewne ograniczenia w imporcie wybranych towarów z Ukrainy.
- Zależy nam na wypracowaniu akceptowalnego dla wszystkich uczestników sposobu zabezpieczania się przed negatywnymi skutkami importu rolnego z Ukrainy - podkreślił minister Siekierski.
Odnosząc się do europejskich aspiracji Ukrainy, zapowiedział, że Polska jest gotowa dzielić się wiedzą i doświadczeniem w dostosowaniu ukraińskiego sektora rolno-spożywczego do wymagań Unii Europejskiej. Wyraził też nadzieję na współpracę Polski i Ukrainy w celu wspólnego eksportu żywności na rynki krajów trzecich.
Odciążenie polskiej infrastruktury transportowej i zmniejszenie tranzytu
Przed posiedzeniem komisji Czesław Siekierski spotkał się z ukraińskim ministrem polityki rolnej i żywności Mykołą Solskim. Minister Siekierski podkreślił, że konieczne jest zabezpieczenie polskiego rynku przed negatywnymi skutkami nadmiernego importu rolnego z Ukrainy. Zniesienie w przyszłości obecnie obowiązującego zakazu importu będzie wymagać uprzedniego wprowadzenia rozwiązań, które skutecznie i systemowo uregulują ten handel.
Minister Solski poinformował, że ukraińscy eksporterzy w coraz większym stopniu wykorzystują inne niż polski korytarze solidarnościowe w celu wywozu towarów rolnych z Ukrainy, co umożliwi odciążenie polskiej infrastruktury transportowej i zmniejszenie tranzytu.
Ministrowie zgodzili się, że na obecnym etapie potrzebne jest włączenie się przedstawicieli sektora rolno-spożywczego Polski i Ukrainy w wypracowanie praktycznych rozwiązań.