Dopłaty bezpośrednie 2024. Kiedy ruszą wypłaty? Kto najpierw dostanie zaliczkę?
Przypomnijmy: resort rolnictwa podał w miniony piątek oficjalne stawki dopłat bezpośrednich i płatności za rok 2024 rok. Wiadomo, że są sporo mniejsze niż rok temu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Stawki dopłat bezpośrednich za 2024 rok [KWOTA ZA HEKTAR I ZWIERZĘTA]
Niestety - jak wynika z zaprezentowanych stawek - rolnicy realizujący poszczególne ekoschematy otrzymają w niektórych przypadkach nawet o 500 zł mniej do hektara! Pisaliśmy o tym szerzej tutaj:
CZYTAJ WIĘCEJ: Ekoschematy 2024. Stawki niższe nawet o 500 zł!
Pozostaje pytanie: jak wygląda konkretny harmonogram wypłacania pieniędzy rolnikom?
Dopłaty bezpośrednie 2024. Kiedy ruszy wypłata zaliczek? Do kiedy będą wypłacane? Komu najpierw?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie rolnikom zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich 16 października 2024 r.
Wypłaty zaliczek zakończą się 30 listopada.
Warto jednak pamiętać, kto otrzyma je w pierwszej kolejności.
- Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego zaliczki mają w pierwszej kolejności być wypłacane rolnikom z województw, które ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi - zaznaczają przedstawiciele resortu.
Kiedy ruszy wypłata płatności końcowych 2024?
Zgodnie z informacją ministerstwa, wypłata płatności końcowych ruszy 1 grudnia 2024. Potrwa do 30 czerwca 2025.
Dlaczego dopłaty bezpośrednie 2024 będą mniejsze niż rok temu?
Resort tłumaczy ponadto - dlaczego tegoroczne stawki są niższe niż w roku minionym.
- Płatności bezpośrednie dla wszystkich państw członkowskich UE ustalane są w euro. W krajach, które nie przyjęły euro, płatności bezpośrednie przeliczane są na walutę krajową, w oparciu o kurs opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień roboczy września. Jak już wiadomo, kurs ten jest znacznie niższy od kursu z roku ubiegłego, a umocnienie złotego względem euro ma bezpośredni wpływ na obniżenie łącznej kwoty dopłat przeznaczonych na poszczególne rodzaje płatności w ramach PS WPR (przypomnijmy: aktualny kurs wynosi 4,2788 PLN/EUR; kurs w analogicznym okresie roku 2023 wynosił 4,6283 PLN/EUR - wylicza resort rolnictwa.
Ponadto okazało się, że zainteresowanie ekoschematami jest bardzo duże - co też ma wpływ na ostateczną wysokość stawek.
- Paradoksalnie, niższy kurs euro nakłada się na olbrzymie tegoroczne zainteresowanie ekoschematami - przyznają przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
2,3 mln hektarów więcej na ekoschematy
Jak wyliczają, powierzchnia deklarowana przez rolników na ekoschematy jest w tym roku o ponad 2,3 mln ha większa niż w roku 2023.
Restro dodaje, że widać także trend kumulacji ekoschematów deklarowanych przez rolników na tych samych działkach
- Dla porównania: w roku 2023 na powierzchni 28% deklarowanych działek rolnicy realizują dwa lub więcej ekoschematów; w roku 2024 ta powierzchnia z kilkoma ekoschematami wynosi już ponad 35%. Finalnie oznacza to, że w przeliczeniu na jedno gospodarstwo część rolników otrzyma w tym roku wsparcie na poziomie nieznacznie niższym, inne na podobnym, ale będą też gospodarstwa, które otrzymają wyższe wsparcie w stosunku do poziomu z ubiegłego roku - komentują sprawę przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Czy stawki ekoschematów mogą być większe? "Należy obniżyć płatność podstawową"
CZYTAJ TAKŻE: Są zastrzeżenia do WPR. Wymogi dla rolników będą zaostrzone?