Rzekomy pomór drobiu - mamy pierwsze ognisko w 2024 r.!
Chorobę odnotowano na Podlasiu w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym kury rzeźne. Chodzi o miejscowość Potoczyzna w gminie Mońki (powiat moniecki)
- Ognisko ND zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych dnia 30 września 2024 r. otrzymanych z PIWet - PIB Puławy - podaje GIW.
W związku ze stwierdzeniem choroby zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji ogniska - patki zabito, a pomieszczenia, w których przebywały, zostały oczyszczone i zdezynfekowane. Ponadto w promieniu 3 i 10 km wokół ogniska ustanowiono obszary objęte ograniczeniami.
Rzekomy pomór drobiu - objawy choroby
Rzekomy pomór drobiu, jak wyjaśnia Powiatowy Inspektorat Weterynarii z Zambrowie, może przebiegać z bardzo dużą śmiertelnością, silną depresją i upadkami w przeciągu 3-4 dni od wystąpienia objawów klinicznych.
- Chore ptaki nie zawsze jednak muszą wykazywać objawy ze strony układu oddechowego lub nerwowego. Szczepy mezogeniczne wirusa wywołują najczęściej zaburzenia w obrębie układu oddechowego - wyjaśnia na swojej stronie internetowej PIW w Zambrowie.
Zwraca jednocześnie uwagę na to, że typowe objawy kliniczne rzekomego pomoru drobiu stwierdzane po infekcji szczepami welogenicznymi to:
-
utrudnione oddychanie,
-
rzężenia i charczenia, którym towarzyszą objawy nerwowe, takie jak porażenia, czy skręty szyi (torticollis).
-
produkcja nieśna spada od 30 do 50% lub więcej i powraca do norm po około 2 tygodniach. jaja mogą mieć cienką skorupę, typowe jest również składanie jaj bez skorup (tzw. "lanie jaj" - jaj w błonach).
Czytaj także:
Spada zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej
- Tagi:
- Rzekomy pomór drobiu
- ogniska
- ND