Ptasia grypa w zawrotnym tempie pustoszy kurniki. Są nowe ogniska [MAPA]

Jeszcze wczoraj informowaliśmy o 73. ognisku ptasiej grypy. Okazuje się jednak, że na początku tego tygodnia - dokładnie 7 kwietnia - ujawniono dwa kolejne. Główny Inspektorat Weterynarii powiadomił natomiast o tym oficjalnie 8 kwietnia.
Choroba znów dała o sobie znać w Wielkopolsce:
-
Ognisko 74. zostało stwierdzone 7 kwietnia w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym 299779 gęsi rzeźne, zlokalizowanym w miejscowości Czarna Wieś, gmina Grodzisk Wielkopolski, powiat grodziski, woj. wielkopolskie.
-
Ognisko 75. zostało stwierdzone 7 kwietnia w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym 192235 indyków rzeźnych, zlokalizowanym w miejscowości Grzybno, gmina Brodnica, powiat śremski, woj. wielkopolskie.
Ptaki, o których mowa powyżej, a było ich 492 014, zostały wybite. Ich zwłoki zutylizowano.
Ptasia grypa w Polsce. Te liczby przerażają
Wirus ptasiej grypy w tym roku doprowadził do uśmiercenia aż 5 990 274 ptaków (dane z 8 kwietnia) z w sumie 75 ognisk. Choroba bardzo dała o sobie znać w marcu. Wtedy to ujawniono 32 przypadki ptasiej grypy, najwięcej w woj. wielkopolskim - aż 17.
W 2024 r. natomiast przez ptasią grypę życie straciło 3 232 086 ptaków. Chorobę odnotowano w 50 ogniskach.
Czym jest ptasia grypa?
Ptasia grypa, jak wyjaśnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Wirusy grypy typu z kolei A dzielą się na 16 podtypów H (hemaglutynina) i 9 podtypów N (neuramindaza).
- Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa - czytamy w informacji udostępnionej przez WSS-E w Poznaniu.
Z niej tej dowiadujemy się, że większość szczepów wirusa to odmiany łagodne o niskiej patogenności. - Mimo tego znane są dwa szczepy (H5 i H7), które mogą przyczyniać się do dużej śmiertelności wśród drobiu - zaznacza WSS-E w Poznaniu.
- Tagi:
- ptasia grypa