Ptasia grypa. Producenci drobiu będą ponosić koszty utylizacji zwierząt?

Ptasia grypa sieje prawdziwe spustoszenie w Polsce. W naszym kraju do dziś wykryto już 79 ognisk tej choroby.
Ptasia grypa w Polsce. Niemal 7 mln sztuk zwierząt trzeba było zutylizować
Sytuacja jest dramatyczna, piszemy o wszystkim na bieżąco. Dziś m.in. ogłoszono ważne decyzje w kontekście ostatnich negocjacji polskich władz i służb na szczeblu europejskim - wszystko po to, by uniknąć poważnych unijnych restrykcji.
Ptasia grypa w Polsce. Straty sięgają setek milionów złotych
Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej wprost: straty z powodu ptasiej grypy sięgają już w Polsce kilkuset milionów złotych.
- Pełnych danych jeszcze nie mamy, ale mogę powiedzieć, że są to setki milionów bezpośrednich kosztów: czyli zabicia, utylizacji, wypłaty odszkodowań i pracy ludzi, którzy te ogniska wygaszają - wyliczał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Jażdżewski.
Osobną sprawą są koszty pośrednie - dotyczące m.in. wspomnianych problemów z eksportem polskiego drobiu itd.
Stąd - jak zapowiadają już dziś wprost polskie władze - kontrole w gospodarstwach drobiarskich będą znacznie zwiększone.
Wszystko w kontekście bioasekuracji - oraz wymogu spełnienia określonych działań zapobiegawczych - jakie ustalono podczas wspomnianych wyżej spotkań na szczeblu unijnym.
Minister rolnictwa: "Postawimy większe wymogi"
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Czesław Siekierski zaznaczał wprost, że na producentów drobiu postawione zostaną określone zadania.
- Wzmocnimy kontrole, jeśli chodzi o bioasekurację. Postawimy większe wymogi. Tak duże straty, jakie ponosimy, były finansowane do tej pory przez budżet państwa. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce dalej - budżet tego nie wytrzyma - zaznaczał wprost podczas konferencji prasowej minister rolnictwa.
Producenci drobiu, którzy nie będą stosować bioasekuracji, będą ponosić koszty związane z ptasią grypą
To nie koniec. Polskie władze już dziś zaznaczają wprost: jeśli hodowcy i producenci drobiu nie będą spełniać zapobiegawczych działań - będą ponosić koszty związane z ptasią grypą.
- Chcemy większe wymagania postawić producentom. Jeśli nie będą ich spełniać, będziemy działać na rzecz zwiększenia udziału producentów w ponoszeniu kosztów strat, związanych z utylizacją tak dużej grupy zwierząt. To są wielkie straty, które się przekładają na straty państwa, jeśli chodzi o handel zagraniczny, ale także strat rolników. Dotychczas prawie w całości były prowadzone przez budżet państwa. Stąd będą bardziej konkretne działania, które zostały zaplanowane - komentował dziś podczas konferencji prasowej minister Czesław Siekierski.
Poniżej lista wspomnianych działań, które przedstawiono już wcześniej:
Ptasia grypa. Te działania podlegają natychmiastowemu wdrożeniu
Działania, które podlegają natychmiastowemu wdrożeniu przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną, które zostały przyjęte przez KE:
- Wydłużenie do 14 dni czasu między wstawieniami drobiu połączone z dodatkową, urzędową kontrolą dezynfekcji.
- Zwiększenie obszaru zagrożonego w przypadku potwierdzenia ogniska o dodatkowe 5 km.
- Kontrola zweryfikowanych planów bioasekuracji przez lekarzy weterynarii ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji epizootycznej na poziomie powiatu, podpisanych przez lekarza weterynarii prowadzącego stado. Przypadki stwierdzenia ogniska i wystąpienia niezgodności stanu faktycznego z planem bioasekuracji, będą skutkować brakiem przyznania odszkodowania.
- Wprowadzenie cotygodniowego monitoringu w obszarach objętych ograniczeniami - stanu zdrowia ptaków i próbkobrania we współpracy z lekarzem weterynarii prowadzącym stado i powiatowym lekarzem weterynarii.
- Dostosowanie obsady /zagęszczenia obiektów poprzez narzucenie maksymalnej obsady, definiowanej przez PLW dla każdej fermy, w której w najbliższych tygodniach planowane jest zasiedlenie; zakaz wydawania odstępstw na zwiększenie obsady;
- Fermy, na których wystąpiły ogniska - minimalna przerwa w produkcji 40 dni od dezynfekcji ostatecznej, dopuszczenie do produkcji po kontroli PLW, weryfikacji badań czystościowych, potwierdzających nieobecność wirusa HPAI, ND; zasiedlanie zwierzętami wskaźnikowymi i utrzymywanie przez 21 dni wyłącznie zwierząt wskaźnikowych;
- Ekipy do wyłapywania przy załadunku - w obszarach zagrożonych, poszerzonych o 5 km stworzenie przez zakłady harmonogramów i stref/obszarów działania/pracy konkretnych grup ludzi poprzez ich wskazanie (jako element bioasekuracji) - zasada „cały kurnik pełny - cały kurnik pusty”.
- Wyznaczenie pracowników do poszczególnych ferm - dedykowani tylko jednej fermy pracownicy z zakazem pracy, a nawet przemieszczania się incydentalnego na inne obiekty (wykaz personelu wraz z oświadczeniami o braku kontaktu z drobiem i dzikim ptactwem wolnożyjącym poza miejscem pracy, oraz posiadaniu wiedzy o zakazie kontaktu ze zwłokami drobiu i dzikiego ptactwa wolnożyjącego przez 72h przed przystąpieniem do pracy.
- Zakłady Wylęgu Drobiu - przesyłanie harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z min 72 h wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia.
- Zakaz organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń ptaków, na terenie województw, w których nie są wygaszone ogniska HPAI w okresie obowiązywania restrykcji.
- Powiadamianie o transportach - przesyłanie harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z min 72 h wyprzedzeniem do PLW właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do PLW właściwego dla miejsca przeznaczenia; PLW miejsca przeznaczenia wprowadza zakaz wstawienia piskląt, jeśli wynik kontroli bioasekuracji okaże się niezadowalający.
- Wymóg każdorazowej dezynfekcji pojazdów dostarczających pasze/odbierających uppz przed wjazdem do gospodarstwa (uwzględnić w planach bioasekuracji);
- Wydanie przez PLW rozporządzenia na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 4 i 11 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt od chwili powzięcia podejrzenia do czasu uzyskania wyników badania, którym PLW zakaże zasiedlania gospodarstw w obszarze 3 km (po uzyskaniu wyniku - w zależności - rozszerzenie terytorialne zakazu lub uchylenie rozporządzenia)
- Tagi:
- ptasia grypa
- bioasekuracja