Ptasia grypa. Producenci drobiu będą ponosić koszty utylizacji zwierząt?

Ptasia grypa sieje prawdziwe spustoszenie w Polsce. W naszym kraju do dziś wykryto już 79 ognisk tej choroby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ptasia grypa w Polsce. Niemal 7 mln sztuk zwierząt trzeba było zutylizować
Sytuacja jest dramatyczna, piszemy o wszystkim na bieżąco. Dziś m.in. ogłoszono ważne decyzje w kontekście ostatnich negocjacji polskich władz i służb na szczeblu europejskim - wszystko po to, by uniknąć poważnych unijnych restrykcji.
Ptasia grypa w Polsce. Straty sięgają setek milionów złotych
Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej wprost: straty z powodu ptasiej grypy sięgają już w Polsce kilkuset milionów złotych.
- Pełnych danych jeszcze nie mamy, ale mogę powiedzieć, że są to setki milionów bezpośrednich kosztów: czyli zabicia, utylizacji, wypłaty odszkodowań i pracy ludzi, którzy te ogniska wygaszają - wyliczał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Jażdżewski.
Osobną sprawą są koszty pośrednie - dotyczące m.in. wspomnianych problemów z eksportem polskiego drobiu itd.
Stąd - jak zapowiadają już dziś wprost polskie władze - kontrole w gospodarstwach drobiarskich będą znacznie zwiększone.
Wszystko w kontekście bioasekuracji - oraz wymogu spełnienia określonych działań zapobiegawczych - jakie ustalono podczas wspomnianych wyżej spotkań na szczeblu unijnym.
Minister rolnictwa: "Postawimy większe wymogi"
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Czesław Siekierski zaznaczał wprost, że na producentów drobiu postawione zostaną określone zadania.
- Wzmocnimy kontrole, jeśli chodzi o bioasekurację. Postawimy większe wymogi. Tak duże straty, jakie ponosimy, były finansowane do tej pory przez budżet państwa. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce dalej - budżet tego nie wytrzyma - zaznaczał wprost podczas konferencji prasowej minister rolnictwa.
Producenci drobiu, którzy nie będą stosować bioasekuracji, będą ponosić koszty związane z ptasią grypą
To nie koniec. Polskie władze już dziś zaznaczają wprost: jeśli hodowcy i producenci drobiu nie będą spełniać zapobiegawczych działań - będą ponosić koszty związane z ptasią grypą.
- Chcemy większe wymagania postawić producentom. Jeśli nie będą ich spełniać, będziemy działać na rzecz zwiększenia udziału producentów w ponoszeniu kosztów strat, związanych z utylizacją tak dużej grupy zwierząt. To są wielkie straty, które się przekładają na straty państwa, jeśli chodzi o handel zagraniczny, ale także strat rolników. Dotychczas prawie w całości były prowadzone przez budżet państwa. Stąd będą bardziej konkretne działania, które zostały zaplanowane - komentował dziś podczas konferencji prasowej minister Czesław Siekierski.
Poniżej lista wspomnianych działań, które przedstawiono już wcześniej:
Ptasia grypa. Te działania podlegają natychmiastowemu wdrożeniu
Działania, które podlegają natychmiastowemu wdrożeniu przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną, które zostały przyjęte przez KE:
- Tagi:
- ptasia grypa
- bioasekuracja