Polska wolna od wysoce zjadliwej grypy ptaków
W Polsce zakończono wszystkie procedury związane z likwidacją ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, które wykryto w naszym kraju od 7 grudnia 2023 r. do 2 marca 2024 r.
Polska deklaruje odzyskanie statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków
Jak zaznacza Główny Lekarz Weterynarii deklaracja o odzyskaniu statusu kraju wolnego od tej choroby, trafiła już do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) 5 kwietnia 2024 roku.
- Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić po upływie 28 dni od wdrożenia działań w ramach stamping-out policy, pod warunkiem zakończenia czynności i zapewnienia nadzoru - informują przedstawiciele GLW.
Co w praktyce oznacza wspomniana informacja?
- Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcję. Wokół ognisk choroby zostały ustanowione obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały restrykcje. Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków - wyliczają przedstawiciele Głównego Lekarza Weterynarii.
Likwidacja wszystkich ognisk oznacza w praktyce, że obecnie na terytorium naszego kraju nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikające z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu.
CZYTAJ TAKŻE: Zmniejszenie kontroli stad drobiu? Wniosek KRIR do ministerstwa