Niepokojąca sytuacja z ptasią grypą. Mamy 2 nowe ogniska

Z dnia na dzień przybywa ognisk ptasiej grypy. Wirus HPAI doprawadził w 2025 r. do uśmiercenia aż 5 990 274 ptaków (dane z 3 kwietnia) z w sumie 72 ognisk.Choroba najbardziej dała się we znaki w marcu. Wówczas stwierdzono aż 32 przypadków ptasiej grypy, najwięcej, bo aż 17, w Wielkopolsce. Kwiecień też nie zapowiada się wesoło.Od 1 kwietnia do dziś ujawniono bowiem już 6 ognisk. 2 ostanie - wczoraj - 3 kwietnia. W jakich gospodarstwach?
- Ognisko HPAI nr 71 zostało stwierdzone 2 kwietnia w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym 14300 gęsi rzeźne, zlokalizowanym w miejscowości Grabów Wójtostwo, gmina Grabów nad Prosną, powiat ostrzeszowski, woj. wielkopolskie.
- Ognisko HPAI nr 72 zostało stwierdzone 2 kwietnia w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym 21626 kur nosek, zlokalizowanym w miejscowości Skrzebowa, gmina Raszków, powiat ostrowski, woj. wielkopolskie.
Ptaki, które dotknęła choroba, zostały wybite, a ich zwłoki zutylizowane.
Jakie są objawy ptasiej grypy?
Do podstawowych objawów ptasiej grypy u drobiu, jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, zaliczamy:
-
zwiększoną śmiertelność;
-
znaczący spadek pobierania paszy i wody;
-
objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
-
duszność;
-
sinicę i wybroczynę;
-
biegunkę;
-
nagły spadek nieśności.
GIW informuje też o tym, że a zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich utrzymywanych w niewoli jak i ptaków wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:
-
kury i indyki - duża wrażliwość na zakażenie, występowanie klinicznej postaci choroby,
-
kaczki i gęsi - wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa AI, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu,
-
perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy - wrażliwość podobna jak u kur i indyków,
-
strusie - u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki 20-30%. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki,
-
ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające - wirusy AI izolowane na całym świecie od dzikich i egzotycznych ptaków nie były dotąd stwierdzane u ptaków trzymanych w klatkach.
- Tagi:
- ptasia grypa
- HPAI