Kolejne ogniska choroby na fermach. Do wybycia 150 tys. sztuk zwierząt

Choroba, która, po wielu latach spokoju, dała o sobie znać w ubiegłym roku, atakuje coraz więcej stad drobiu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzekomy pomór drobiu - w 2024 r. wybito 3 mln sztuk
Tylko w 2024 roku wykryto 21 ognisk w stadach, w których utrzymywano aż 3 mln sztuk drobiu. Wszystkie, zgodnie z procedurami, uśmiercono i zutylizowano.
Niestety sytuacja nie poprawiła się w tym roku. Do dziś, a więc 7 lipca GIW informuje łącznie o 36 ogniskach rzekomego pomoru drobiu. A łączna łącznia liczba drobiu w ogniskach to aż 3 751 244 sztuk.
Jeszcze niedawno informowaliśmy was o 33 ognisku Newcastle disease (ND), który wykryto w stadzie zlokalizowanym w woj. pomorskim.
Rzekomy pomór drobiu zaatakował w woj. mazowieckim
Kolejne trzy ogniska ujawniono w woj. mazowieckim. Choroba dotknęła tam zarówno stada kur rzeźnych, jak i niosek.
34. ognisko dotyczy stada w miejscowości Dąbrówki w powiecie żuromińskim, które liczyło 15 500 szt.
35. ognisko wykryto także w tej samej gminie - Bieżuń. W stadzie tym jednak były kury nioski. Ich liczba to 39 892 szt.
Największa, zaatakowana Newcastle disease w ostatnim czasie ferma drobiu, znajduje się w miejscowości Karniszyn. To także ten sam rejon - powiat żuromiński. Tam, w związku z wykryciem wirusa rzekomego pomoru drobiu, trzeba będzie uśmiercić i zutylizować aż 97 228 sztuk zwierząt!
Oznacza to, że, w związku z pojawieniem się choroby, w okolicach Żuromina wybytych zostanie około 150 tys. sztuk zwierząt.
Co dzieje się, gdy wykryty jest wirus ND na fermie drobiu?
Zasady działań w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby, reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.
Nakazuje ona Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadzenie działań na celu:
- jak najszybszą likwidację ogniska,
- ustalenie źródła choroby,
- ustalenie czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów).
Jeśli już wiadomo, że choroba wystąpiła w gospodarstwie (badanie próbek w laboratorium potwierdziło ten fakt), pod nadzorem urzędowym podejmowane są m. in. następujące działania:
- niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
- usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
- zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
- gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.
Ponowne umieszczenie zwierząt w gospodarstwie komercyjnym, w którym stwierdzono grypę ptaków, może nastąpić po upływie 21 dni od dnia zakończenia ostatecznego czyszczenia i odkażania.
Obszary: zapowietrzony i zagrożony w rzekomym pomorze drobiu
Wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby).
Objawy rzekomego pomoru drobiu (ND):
Rzekomy pomór drobiu, jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zamborowie, może przebiegać z bardzo dużą śmiertelnością, silną depresją i upadkami w przeciągu 3-4 dni od wystąpienia objawów klinicznych. Chore ptaki nie zawsze jednak muszą wykazywać objawy ze strony układu oddechowego lub nerwowego. Szczepy mezogeniczne wirusa wywołują najczęściej zaburzenia w obrębie układu oddechowego.
Typowe objawy kliniczne rzekomego pomoru drobiu stwierdzane po infekcji szczepami welogenicznymi to:
- utrudnione oddychanie,
- rzężenia i charczenia, którym towarzyszą objawy nerwowe, takie jak porażenia, czy skręty szyi (torticollis),
- produkcja nieśna spada od 30 do 50% lub więcej i powraca do norm po około 2 tygodniach,
- jaja mogą mieć cienką skorupę, typowe jest również składanie jaj bez skorup (tzw. "lanie jaj" - jaj w błonach).
W dobrze zaszczepionych stadach ptaków, według PLW w Zamborowie, objawy kliniczne zakażenia mogą być trudne do stwierdzenia.
Grypa ptaków - kiedy ostatnie ognisko?
Branża drobiarska już od dłuższego czasu boryka się z problemami wynikającymi z występowanai w naszym kraju chorób zakaźnych zwierząt. W tym roku ognisk tej choroby wykryto 85, ostatnie wykryto 2 maja.
Na szczęście od tamtej pory służby weterynaryjne nie informują o kolejnych. Choć warto zauważyć, że w związku z pojawianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce - uśmiercono i zutylizowano ponad 8 mln sztuk drobiu.
- Tagi:
- rzekomy pomór drobiu