"Doceń Polskie" - 25 kwietnia kolejny audyt żywności
Smak, wygląd i stosunek jakości do ceny - te cechy żywności oceniają członkowie Loży Ekspertów podczas audytów wyrobów spożywczych organizowanych w ramach programu „Doceń polskie”.
Pierwsza atestacja żywności organizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” odbyła się w kwietniu 2011 roku. Od tego czasu, członkowie Loży Ekspertów obradują co kwartał: indywidualnie sprawdzają wszystkie produkty spożywcze zgłoszone do oceny i przyznają certyfikaty jakości wyróżniającym się propozycjom. W ciągu 7 lat działalność programu została znacznie rozbudowana, ale zasady przyznawania znaków jakości „Doceń polskie” pozostają niezmienne. Najbliższa atestacja będzie miała miejsce 25 kwietnia br. Tak jak wszystkie dotychczasowe, również ten audyt odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - informuje oficjalna strona programu.
Udział w certyfikacji jest bezpłatny i niezobowiązujący, każdy producent może zgłosić dowolną liczbę propozycji do oceny, w tym także wyroby marki własnej. Warunkiem dopuszczenia wyrobu do certyfikacji jest posiadanie tzw. polskiego akcentu wyrażającego związek artykułu spożywczego z naszym krajem.
ZOBACZ TAKŻE: Polskie przetwory na światowych rynkach [ZDJĘCIA]
Doceń Polskie podaje, że każdy produkt jest sprawdzony indywidualne przez wszystkich członków jury. Lożę Ekspertów tworzą osoby zawodowo związane z branżą spożywczą, a jej przewodniczącym jest Mirek Drewniak, współzałożyciel Klubu Szefów Kuchni. Za każdą z trzech wyliczonych wcześniej cech przyznawane są noty w dziesięciostopniowej skali. Do zdobycia znaku jakości potrzeba minimum 7,5 pkt., natomiast artykuły z maksymalną liczbą punktów są honorowane również tytułem TOP PRODUKT. Warto podkreślić, że program nie jest konkursem, czy plebiscytem; Loża Ekspertów nie wybiera najlepszej propozycji w danej grupie produktów, ale oceniając konkretny produkt decyduje, czy spełnia on wymogi programu i może zostać nagrodzony znakiem promocyjnym.
Więcej informacji możecie znaleźć TUTAJ.