Do zaorania po zimie tylko kilka tysięcy hektarów
Z przeprowadzonych badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały praktycznie bez strat - informuje Główny Urząd Statystyczny. Niewielkie szkody spowodowane były głównie utrzymującymi się na polach zastoiskami wody, wysuszającymi wiatrami oraz przez zwierzynę leśną.
Wegetacja jest wyraźnie przyspieszona
W drugiej połowie lutego na obszarze całego kraju obserwowano rozpoczęcie wegetacji roślin ozimych i trwałych użytków zielonych. W bieżącym roku wegetacja jest wyraźnie przyspieszona w stosunku do roku ubiegłego. Na znacznym obszarze kraju, zwłaszcza na gruntach wyżej położonych i na lżejszych glebach, już na początku marca przystąpiono do pierwszych wiosennych prac polowych, a miejscami także do siewu owsa, pszenicy jarej i jęczmienia jarego.
Ciepła i słoneczna pogoda na przełomie marca i kwietnia korzystnie wpłynęła na procesy życiowe roślin. W kwietniu na obszarze kraju panowały zróżnicowane warunki agrometeorologiczne, a opady deszczu zapewniały dobre uwilgotnienie gleby i zabezpieczały potrzeby wodne roślin.
Zbóż ozimych zasiano nieznacznie mniej
Zbóż ozimych pod zbiory w 2024 r. zasiano ok. 4,5 mln ha (0,6% mniej niż rok wcześniej):
• pszenicy ozimej - ok. 2,3 mln ha,
• żyta ponad - 0,7 mln ha,
• pszenżyta ozimego - ponad 1,1 mln ha,
• jęczmienia ozimego - ponad 0,3 mln ha,
• mieszanek zbożowych ozimych - ok. 0,1 mln ha.
Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na ok. 1,0 mln ha.
Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku lepszy
Stan zasiewów zbóż ozimych: pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta i mieszanek zbożowych oceniono na poziomie nieco wyższym lub wyższym (3,9-4,0) od oceny ubiegłorocznej. Plantacje rzepaku i rzepiku ozimego średnio w kraju oceniono na poziomie 4,0 stopnia kwalifikacyjnego, a więc na poziomie nieco wyższym od oceny ubiegłorocznej.
Gdzie odnotowano straty zimowe?
Lokalnie straty zimowe odnotowano z powodu:
• występowania zastoisk wody w obniżeniach terenowych powodujących wymoknięcia roślin w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim,
• wysuszających wiatrów w województwie podkarpackim,
• innych przyczyn (np. zwierzyna leśna) w województwach: lubelskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.
Do 6% roślin, u których nie można było określić stopnia przezimowania
Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano tylko ok. 0,1% powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 0,1% powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego. Stwierdzono od 1% do 6% roślin wątpliwych, u których nie można było określić stopnia przezimowania i ostatecznej kondycji. Najwięcej roślin wątpliwych zanotowano na plantacjach jęczmienia ozimego, a najmniej na plantacjach pszenżyta ozimego.