Zasadź te rośliny, a komary nie zbliżą się do twojego ogrodu lub balkonu

Jest całkiem sporo roślin, które w naturalny sposób pomogą pozbyć się komarów z naszego otoczenia. Jedną z najbardziej polecanych jest kocimiętka. Wygląda efektownie zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Roztacza intensywny, przyjemny zapach, który odstrasza owady. Jakie rośliny są dla niej alternatywą?
Czytaj też: Ten egzotyczny krzew zakwita dwa razy w roku. W dodatku jest łatwy w uprawie
Kocimiętka. Co to za roślina?
Kocimiętka jest rośliną wieloletnią, polecaną zarówno do ogrodów, jak i do uprawy w donicach na balkonach i tarasach. Jej dużą zaletą jest fakt, że kwitnie wyjątkowo długo - już od kwietnia aż do września. Tworzy okazałe, bujne kępy, których wysokość i barwa zależy od odmiany. Występuje w kolorze niebieskim i fioletowym, białym i różowym.
Walory ozdobne ma szczególnie odmiana kocimiętki Faassena, która ma mnóstwo drobnych, fioletowo-niebieskich kwiatów układających się wokół łodygi. Osiąga wysokość od 30 do 50 cm. Dobrze komponuje się z innymi bylinami i kwiatami, a zasadzona w większych grupach tworzy efektowne kobierce.
Kocimiętka preferuje stanowiska słoneczne. Nie ma dużych wymagań, co do rodzaju gleby, zalecane jest przepuszczalne i żyzne podłoże oraz umiarkowane podlewanie. Wiosną można wysiać jej nasiona lub zasadzić gotowe sadzonki. Jest to roślina mrozoodporna, by jednak przetrwała mrozy, warto osłonić ją na zimę.
Kocimiętka sprzymierzeńcem w walce z komarami. Jakie ma właściwości?
Kocimiętka zawiera związek chemiczny o nazwie nepetalakton. Znana jest ze swoich właściwości odstraszających komary. Działa pod tym względem bardzo skutecznie. Miejsca, w których rośnie kocimiętka, omijają także inne owady, takie jak uciążliwe meszki, muchy, a nawet kleszcze.
Co ciekawe, kwiaty kocimiętki przyciągają natomiast pszczoły i motyle. Należy ona do bylin miododajnych. Kocimiętka nosi swą nazwę nie bez przyczyny. Koty także nie przejdą obok niej obojętnie, ponieważ uwielbiają jej zapach, który je relaksuje.
Czytaj też: W 2024 roku straciliśmy obszar lasów wielkości Panamy. Winne nie tylko rolnictwo
Jakie jeszcze rośliny odstraszają komary?
Nie tylko kocimiętka zapewni nam ochronę przed niechcianymi owadami. Wśród roślin, które odstraszają komary, jest również wiele ziół i kwiatów. Należą do nich:
- Lawenda - należy do tej samej rodziny roślin, co kocimiętka, ma ozdobne, fioltelowe kwiaty i charakterystyczny zapach
- Mięta, melisa - zapach mięty pieprzowej i melisy także jest nieprzyjemny dla komarów
- Zioła, takie jak bazylia, koper włoski, rozmaryn - zasadzenie ich na balkonie da nam podwójną korzyść, w kuchni wykorzystamy je jako przyprawę, a intensywny zapach odstraszy owady
- Komarzyca – to popularna, doniczkowa roślina ozdobna na balkon i taras, o dekoracyjnych liściach. Jak sama nazwa wskazuje - jej zapach silnie działa na komary
- Aksamitki – pięknie, niewielkie kwiaty, pięknie wyglądają na rabatach i w donicach, kwitną od czerwca do września. Mają intensywny zapach, który działa nie tylko na komary, ale i na szkodniki w glebie.
Czytaj też: Nowa konkurentka azalii? Jest niewymagająca i bujnie kwitnie
- Tagi:
- komary
- rośliny ogrodowe
- owady
- ogród