Zachwycające kwiaty z ogrodów naszych babć. Jak uprawiać floksy?

Floksy występują zarówno jako wysokie byliny, jak i w wersji płożącej. Można również spotkać się z jednorocznymi odmianami wykorzystywanymi na rabatach. W Polsce najczęściej uprawia się odmianę znaną jako floks wiechowaty. Roślina przyciąga owady zapylające i występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Floksy bardzo dobrze sprawdzą się w ogrodzie początkujących ogrodników. Wyróżniają się dużą odpornością na ataki szkodników oraz choroby, dzięki czemu mogą ozdabiać przydomową posesję przez wiele lat. Będą pięknie prezentować się w otoczeniu traw ozdobnych oraz innych bylin. Poza tym można wykorzystać je jako kwiat cięty.
Czytaj też: Ostatni dzwonek na ten zabieg przy różach. To najlepszy sposób na bujne kwitnienie
Jakie wymagania ma floks wiechowaty?
Floks wiechowaty, nazywany także płomykiem wiechowatym, dorasta zazwyczaj do około 120 cm. Jest byliną mającą dość sztywne pędy. Roślina kwitnie od lipca aż do września. Ma zazwyczaj różowe, fioletowe lub białe kwiaty. Są one zebrane w okazałe kwiatostany, na których lubią siadać motyle. Jakie wymagania ma floks wiechowaty?
-
Roślina najlepiej rośnie na żyznej i próchniczej glebie. Powinna być ona przepuszczalna i o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Aby uchronić je przed wysychaniem, warto zastosować ściółkowanie.
-
Floksy preferują słoneczne stanowiska. Poradzą sobie również na lekko zacienionych, jednak w tym przypadku kwitnienie może być mniej obfite.
-
Miejsce uprawy powinno być osłonięte od wiatru. Nie należy sadzić roślin na gliniastym i podmokłym podłożu, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, w tym zwłaszcza mączniaka prawdziwego.
Jak uprawiać floksy w ogródku?
Najlepszą porą na sadzenie floksów jest koniec lata lub wczesna jesień, jednak teoretycznie można to zrobić również późną wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków. Sadzonki należy umieścić w odległości 40–60 cm od siebie. Jest to bardzo ważne, ponieważ floksy stosunkowo szybko rosną i dość gęsto się rozrastają.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie. W czasie kwitnienia zaleca się nawadniać glebę raz w tygodniu, a podczas upałów dwa razy w tygodniu. Woda nie powinna mieć kontaktu z liśćmi i kwiatami. Szybkie tempo wzrostu oznacza, że rośliny w krótkim czasie mogą wyczerpać zapasy składników pokarmowych z gleby. Oznacza to, że trzeba dość często zasilać glebę nawozem, najlepiej organicznym. Warto pamiętać, że floksy wiechowate nie tolerują nawozów mineralnych.
Co 4–5 lat wskazane jest przesadzenie kwiatów. Najlepiej zrobić to wiosną w okresie od marca do maja. Jest to również dobry moment, jeśli chcemy rozmnożyć rośliny. Jak zostało już wspomniane, aby zmniejszyć parowanie wody, zaleca się ściółkowanie. Najlepiej sprawdzą się organiczne materiały, takie jak kora, torf lub szyszki. Można także zastosować kompost. Choć floksy są stosunkowo odporne na ataki szkodników i choroby, w największym stopniu zagrażają im przędziorki oraz wspomniany już mączniak prawdziwy. Jeśli jednak odpowiednio szybko podejmiemy działania, a dodatkowo będziemy pamiętać o regularnym nawożeniu i podlewaniu, kwiaty mogą rosnąć w ogrodzie nawet 10 lat. Po zakończeniu kwitnienia floksy stopniowo zasychają. Przed nadejściem zimy pędy należy ściąć nisko przy ziemi i pozostawić bez okrywania.
Czytaj też: Wielki powrót “królowej działek”. Właśnie nadszedł czas jej sadzenia