To dobry wybór dla początkujących ogrodników. Kwitnie do przymrozków

Kłosowiec jest rośliną z rodziny jasnotowatych, która naturalnie rośnie w górskich rejonach Azji oraz w Ameryce Północnej – w lasach, na stokach czy preriach. Jej pędy są sztywne i osiągają od 40 do 120 centymetrów wysokości. Kwiatostany formułują się w kłosy stworzone z drobnych kwiatków, a liście są lancetowate i poszarpane na końcach – w niektórych odmianach mogą przypominać pokrzywę.
Kłosowce – warunki uprawy
Kłosowce lubią stanowiska ciepłe, słoneczne lub półcieniste. Gdy rosną w cieniu, kwiatów jest mniej, a cała roślina może się pokładać. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne i średnio żyzne, może też zawierać piasek. Gleba musi być wilgotna, ale umiarkowanie – w przypadku miejsc zbyt wilgotnych kłosowce są narażone na choroby grzybowe. Najlepiej rosną, gdy odczyn gleby wynosi między 6,0 a 7,5 pH.
Roślina ta dobrze znosi suszę, ale tylko w przypadku starszych kłosowców – młodsze wymagają podlewania. Ponadto wiele jej odmian źle reaguje na mrozy – dlatego wymagają okrycia na zimę i odpowiedniego drenażu, ponieważ większe szanse na przetrwanie niesprzyjających miesięcy mają na suchych stanowiskach.
Kłosowce nie wymagają nawożenia. Nie jest też konieczna ich intensywna pielęgnacja. To dobry wybór dla początkujących lub osób, które nie mają zbyt wiele czasu na uprawę roślin w swoim ogrodzie.
Kiedy sadzić kłosowce?
Optymalnym terminem sadzenia kłosowca jest druga połowa kwietnia, w czasie gdy gleba ma temperaturę co najmniej 10 stopni Celsjusza i ryzyko przymrozków jest mniejsze. Sadzonki rozmieszcza się w odległości minimum 40 centymetrów, aby mogły rozwijać się w pełni swobodnie.
Czytaj też: Kwitną od czerwca aż do jesieni. Maj to dobry czas, by je zasadzić
Odmiany kłosowca
Kłosowiec ma wiele odmian, a warte uwagi są między innymi:
- kłosowiec fenkułowy (lub też anyżowy) – jego liście pachną anyżem i mogą być używane w kuchni jako składnik herbat czy dań;
- dorasta do 100 centymetrów wysokości. Kwitnie na fioletowo – od maja do późnej jesieni;
- kłosowiec meksykański – ma nieco gęstsze, fioletowe kwiatostany;
- kłosowiec „Firebird” – kwitnie długo, a kwiatostany mają purpurowo-czerwony kolor; aby wytwarzał kwiaty jak najdłużej, należy regularnie wycinać te, które już przekwitły;
- kłosowiec „Kudos Mandarin” – jego kwiaty są duże i pomarańczowe, a roślina osiąga średnio 50 centymetrów wysokości;
- kłosowiec „Kudos Ambrosia” – ma różowopomarańczowe duże kwiatostany i podobnie jak odmiana „Kudos Mandarin” jego wysokość to średnio 50 centymetrów;
- kłosowiec „Kudos Yellow” – to żółta odmiana tej rośliny, której wysokość do zazwyczaj do 70 centymetrów.
Czytaj też: Ta odmiana magnolii pozostaje zielona przez cały rok i długo kwitnie