Te rośliny całkowicie odmienią twój ogród. Powstanie kolorowy kwietny dywan

Wybierając rośliny kobiercowe do ogrodu, możemy liczyć na sporo korzyści. Gatunki zaliczane do tej grupy skutecznie tłumią chwasty, a oprócz tego chronią ziemię przed wysychaniem i erozją. Poza tym mogą z powodzeniem zastąpić trawnik – zwłaszcza na skarpach, pod drzewami oraz w zacienionych obszarach. Warto jednak wiedzieć, że rośliny kobiercowe można sadzić również w mocno nasłonecznionych miejscach, ponieważ wiele gatunków ma zdolność do zatrzymywania wilgoci. Byliny płożące tworzą zwarte, niskie maty, które pokrywają dużą część podłoża. Należy mieć na uwadze to, że szybko się rozrastają na boki, dlatego trzeba zapewnić im sporo miejsca.
Czytaj też: Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Najlepszy termin właśnie się zbliża
Rośliny kobiercowe do zacienionych miejsc. Jakie gatunki warto wybrać?
Jedną z najchętniej wybieranych roślin kobiercowych jest barwinek pospolity. Jest to roślina zimozielona, co oznacza, że będzie zdobić ogród przez cały rok. Barwinek ma intensywnie zielone liście i kwitnie od kwietnia do maja na fioletowo–niebiesko. Jest to niewielka krzewinka dorastająca średnio do 15 cm wysokości. Najlepiej posadzić ją na stanowisku cienistym, ewentualnie półcienistym, np. pod drzewem. Sprawdzi się też na skarpach lub między rabatami. Barwinek szybko rośnie, dlatego należy spodziewać się, że w krótkim czasie przykryje dużą powierzchnię ziemi. Roślina preferuje żyzną, zasadową i dobrze zdrenowaną glebę. Wymaga także regularnego podlewania.
Czytaj też: Zmieszaj z ziemią w pobliżu hibiskusa. Pięknie obsypie się kwiatami
Kolejną propozycją do zacienionych miejsc w ogrodzie jest gajowiec żółty, nazywany również jasnotą żółtą. Ta roślina rośnie dziko w lasach oraz na polanach. Jest bardzo dekoracyjna, a przy okazji łatwa w uprawie. Z reguły dorasta do 30–60 cm wysokości. Ma ząbkowane, sercowate liście i kwitnie od kwietnia do czerwca. Jak sama nazwa wskazuje, kwiaty są żółte. Wyrastają w kątach liści. Gajowiec ma płożące pędy i bardzo szybko się rozrasta, dlatego trzeba mieć na uwadze to, że może zagłuszać inne rośliny. Najlepiej posadzić go w miejscu, gdzie gleba jest żyzna i próchnicza. Gajowiec wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża. Roślina pięknie prezentuje się między drzewami i krzewami, zwłaszcza w naturalistycznych ogrodach.
Osoby, którym marzy się kolorowy dywan, mogą również zdecydować się na roślinę kobiercową znaną jako pragnia syberyjska. Bylina dorasta do około 10 cm wysokości. Wyróżnia się odpornością na mróz oraz suszę. Pragnia syberyjska ma zimozielone liście, które przypominają swoim wyglądem liście poziomki, a wiosną (od kwietnia do czerwca) obsypuje się żółtymi kwiatami. Roślina nie jest wymagająca. Warto jednak posadzić ją na próchniczej i przepuszczalnej glebie. Podłoże powinno być wilgotne, ponieważ w takich warunkach pragnia będzie bujnie rosła.
Rośliny kobiercowe na słoneczne stanowiska
Rośliny płożące znakomicie sprawdzą się również w słonecznym ogrodzie. Takie byliny są stosunkowo odporne na suszę i są w stanie poradzić sobie nawet w podłożu ubogim w składniki odżywcze. Poniżej kilka ciekawych propozycji roślin, które najlepiej rosną na słonecznym stanowisku.
-
Rogownica kutnerowata – bylina dorasta do 10–15 cm i szybko rozkrzewia się na boki. Ma wąskie, lancetowate liście. W maju i czerwcu kwitnie na biało. Roślina bardzo dobrze znosi susze i intensywne słońce. Można posadzić ją na skalniakach oraz przy kamiennych murkach, ewentualnie w pojemnikach. Najlepiej rośnie na przepuszczalnej glebie o obojętnym lub lekko zasadowym pH.
-
Rozchodnik ostry – to bylina sukulentowa, która dorasta do 5–10 cm wysokości. Ma grube i mocno rozgałęzione pędy pokryte zimozielonymi liśćmi. Rozchodnik kwitnie od czerwca do lipca i ma żółte kwiaty, które są bardzo miododajne i przyciągają pożyteczne owady zapylające. Rozchodnik nie ma szczególnych wymagań. Najlepiej posadzić go na przepuszczalnej, lekkiej i piaszczystej glebie. Roślina nie przepada za zbyt dużą ilością wody. Jest mrozoodporna. Rozchodnik może być z powodzeniem sadzony w szczelinach między płytami chodnikowymi. Poza tym pięknie prezentuje się na skalniakach, murkach i skarpach.
Wyżej opisane rośliny kobiercowe można posadzić w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie da się dojechać kosiarką. Jak widać, mają one wiele zalet i w wielu przypadkach skutecznie zastępują trawnik.
Czytaj też: Kwiaty idealne na balkon lub taras. Jakie odmiany petunii wybrać?