Te kwiaty będą zdobić twój ogród przez lata. Pięć najlepszych gatunków

Byliny, które powracają w kolejnych sezonach, rozpoczynają okres wegetacyjny wiosną, a w okresie jesienno-zimowym przechodzą w stan spoczynku. Stosunkowo dobrze znoszą niskie temperatury, a niektóre gatunki zachowują atrakcyjny wygląd nawet podczas chłodnych miesięcy. Poniżej przedstawiamy pięć propozycji roślin, które są nie tylko łatwe w uprawie, ale również cieszą oko pięknymi kwiatami przez co najmniej dwa miesiące w roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżówka purpurowa
Jeżówka purpurowa to jedna z najpopularniejszych letnich bylin ogrodowych. Można uprawiać ją zarówno na rabatach, jak i łąkach kwietnych. Roślina jest całkowicie mrozoodporna. Jej największą ozdobą są duże i intensywnie wybarwione kwiaty w odcieniu purpurowym, różowym, białym, pomarańczowym lub żółtym. Pojawiają się one w czerwcu i utrzymują nawet do października, a niekiedy listopada. Jeżówka rośnie najlepiej na słonecznym, ewentualnie półcienistym stanowisku i wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża. Jeśli chodzi o nawożenie, wystarczy zasilić glebę wczesną wiosną oraz w okresie kwitnienia nawozem wieloskładnikowym lub do roślin kwitnących. W czasie kwitnienia należy też na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany, aby pobudzić jeżówkę do wytwarzania kolejnych pąków kwiatowych.
Lawenda wąskolistna
Lawenda jest ceniona nie tylko za swój atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim piękny zapach. Roślina dorasta do 50 cm wysokości. Ma fioletowe, purpurowe lub białe kwiaty, które utrzymują się z reguły od lipca do sierpnia. Lawendę można z powodzeniem uprawiać nie tylko w gruncie, ale także w donicach. Ważne, aby zapewnić jej słoneczne i suche stanowisko oraz przepuszczalną glebę. Roślina dość dobrze znosi suszę, ale fatalnie zalanie korzeni. W okresie wiosennym przed kwitnieniem oraz po zakończeniu kwitnienia należy przyciąć lawendę, aby utrzymała ładny pokrój. W przypadku ostrych mrozów konieczne może być jej okrycie.
Czytaj też: Liście ogórków żółkną? Działaj, zanim będzie za późno
Werbena patagońska
Werbena patagońska ma niezwykle urocze fioletowo-różowe kwiatki. To świetny wybór dla osób, które chcą, aby ich ogród był kolorowy przez długi czas. Werbena kwitnie od lipca aż do przymrozków, przy czym zaschnięte kwiatostany prezentują się ładnie nawet zimą. Roślinę najlepiej posadzić w słońcu, ewentualnie w półcieniu. Podobnie jak lawenda, poradzi sobie z przejściową suszą, ale już nie z zalaniem. W okresie zimowym wymaga okrycia. Najlepiej zabezpieczyć ją stroiszem lub usypać wokół niej kopczyk.
Czytaj też: Upał i susza nie są im straszne. Te rośliny sprawdzą się w gorące lato
Rozchodnik okazały
Rozchodnik to jesienna roślina, która będzie zdobić ogród w czasie, gdy wiele innych gatunków przeszło już w stan spoczynku lub zamarło. Białe, różowe lub ciemnoczerwone kwiaty w kształcie gwiazdek pojawiają się pod koniec sierpnia i utrzymują do października. Bardzo ciekawie prezentują się też mięsiste liście, które magazynują wodę. Rozchodnik ładnie wygląda na skalniaku oraz między kamieniami. Preferuje słoneczne, ewentualnie półcieniste stanowisko. Nie ma szczególnych wymagań co do gleby, poradzi sobie nawet na jałowym podłożu. Roślina bardzo dobrze znosi suszę i wymaga oszczędnego podlewania. Jest też mrozoodporna.
Liliowiec
Liliowce to wyjątkowo długowieczne rośliny. Mają bardzo efektowne, barwne kwiaty, które utrzymują się przez całe lato. Niektóre odmiany powtarzają kwitnienie jeszcze we wrześniu lub październiku. Co ciekawe, kwiaty liliowca kwitną tylko jeden dzień, a następnie opadają. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ roślina codziennie wytwarza kolejne. Liliowce potrzebują dużo wody i słońca. Gleba powinna być lekko kwaśna i żyzna. Rośliny warto nawozić dwa razy w roku – wiosną i późnym latem, najlepiej nawozem wieloskładnikowym.
Czytaj też: Nie zapomnij o tym zabiegu w lipcu. Za rok piwonie obsypią się kwiatami