Szukasz ciekawej alternatywy dla lawendy? Ta roślina świetnie się sprawdzi

Szałwia omączona to niezbyt często spotykana roślina w polskich ogrodach. Warto pomyśleć o jej zasadzeniu w tym sezonie. Jej efektowne kwiaty wprowadzą na rabaty żywy, fioletowy kolor, a jej uprawa nie sprawi problemów nawet początkującym ogrodnikom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Podlewaj tym maliny latem. Owoce będą słodkie i duże
Szałwia omączona. Co to za roślina?
Szałwia omączona (Salvia farinacea) to roślina powszechnie występująca w Meksyku i południowych rejonach Stanów Zjednoczonych, gdzie jest rośliną wieloletnią. Ze względu na swoje pochodzenie jest przystosowana do ciepłego klimatu, dlatego dobrze znosi wysokie temperatury. W polskich warunkach klimatycznych kwitnie od czerwca aż do października, nie jest jednak odporna na mróz.
Szałwia omączona z wyglądu przypomina nieco lawendę. Jej nazwa wzięła się od mącznego nalotu na łodygach i liściach. Ta dekoracyjna roślina osiąga wysokość od 60 do 90 cm. Jej miękkie, duże szarozielone liście mają lancetowaty kształt. Na licznych pędach rosną fioletowo-niebieskie kwiaty zebrane w kłosy. Występuje również w odmianach o białych kwiatach. Jest to roślina miododajna, przyciągająca pszczoły i motyle. Ma dość intensywny, waniliowy zapach. Będzie wyglądać efektownie na rabatach, na których będzie tworzyć kwiatowe łany, jak i na skalniakach. Sprawdzi się także zasadzona w donicach.
Jak uprawiać szałwię omączoną? Ma niewiele wymagań
Szałwia omączona wymaga słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska. Jest to roślina mało wymagająca i odporna zarówno na upały, jak i na wiatr oraz inne niesprzyjające warunki pogodowe. Aby obficie kwitła, gleba powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna i stale lekko wilgotna. Poradzi sobie jednak niemal w każdym rodzaju gleby. Podlewanie powinno być umiarkowane, roślina nie lubi bowiem przelania. W pojemnikach warto zastosować warstwę drenażu. Szałwia omączona nie wymaga częstego nawożenia. Wystarczy, jednorazowe zastosowanie wieloskładnikowego nawozu mineralnego.
Czytaj też: Jedno z najpiękniejszych pnączy. Ma kolorowe kwiaty i niewielkie wymagania
Kiedy i jak sadzić szałwię omączoną?
Nasiona szałwii omączonej można wysiewać wczesną wiosną, najpierw do skrzynek w ciepłym pomieszczeniu, a gdy ustąpią przymrozki - przesadzić na rabaty. Można również od drugiej połowy maja siać nasiona bezpośrednio do gleby. Dostępne są również gotowe sadzonki, które można zasadzić w dowolnym okresie w sezonie letnim. Świeżo po zasadzeniu roślina wymaga dość obfitego podlewania. Pięknie będzie się prezentować w towarzystwie niższych kwiatów, takich jak begonie, petunie czy kosmos.
Czytaj też: Przypominają tańczące baletnice. Ta odżywka pomoże im pięknie rozkwitnąć