Miliony kobiet można uratować
- Ryzyko raków u kobiet powinno spaść o 85 %. Aż się w to nie chce wierzyć - ale takie są fakty. Mamy przed sobą wielkie wyzwanie - możemy wiele tysięcy, milionów kobiet uratować przed rakami. A jeżeli już zachorują - możemy je bardzo skutecznie leczyć
- mówi prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński.
PROF. JAN LUBIŃSKI - SPEKTAKULARNE WYNIKI BADAŃ
Badania rozpoczęły się w latach 90-tych. W ostatnich kilku latach doprowadziły one do spektakularnych, niejednokrotnie unikatowych w skali międzynarodowej, do danych, które są nie do przecenienia i dotyczą właśnie zarówno leczenia, jak i profilaktyki nowotworów.
- Nie można u kobiety z rakiem piersi godzić się na niskie stężenie selenu w surowicy. Jeżeli tego nie przypilnujemy, ryzyko zgonu jest zwiększone w znaczący sposób
- podkreśla Kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Centrum Nowych Technologii Medycznych Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.
STĘŻENIE SELENU W SUROWICY I RYZYKO ZGONÓW
Ryzyko zgonów
Stężenie Selenu w surowicy i ryzyko zgonów
stężenie Se niskie - 64,4 µg/l - umierają 33 kobiety, przeżywają 104
stężenie Se wyższe - 64,4 µg/l -72,2 µg/l - umiera 13 pacjentek, przeżywają 123
stężenie Se na poziomie 71,2 µg/l - 81,0 µg/l - umiera 17, 120 przeżywa
stężenie Se na poziomie 81,0 µg/l - umiera 15, 121 przeżywa
KOBIETY MOGĄ ODZYSKAĆ ZDROWIE, WYGRAĆ WALKĘ Z RAKIEM
Stężenie selenu w surowicy poniżej 70 µg/l, oznacza, że co druga pacjentka umrze w ciągu 10 lat. Przy stężeniu 95-102 µg/l - umrze jedna na trzydzieści.
- Powinniśmy dążyć do tego, żeby pacjentki z rakiem piersi miały stężenie selenu w surowicy ok. 100 mikrogramów na litr. Ryzyko zgonu tych kobiet będzie wynosiło zaledwie kilka procent
- dodaje specjalista.
Badany był nie tylko poziom selenu, ale również innych pierwiastków. Zaobserwowano podobny efekt w przypadku cynku. Jeśli stężenie cynku w surowicy wynosi poniżej 700 µg/l - umiera 25 kobiet, prawie co druga. Przy stężeniu 1.100 µg/l - umiera 1 na 31. Różnica też jest ponad 20-krotna, prawie 25-krotna.
WAŻNE W LECZENIU RÓWNIEŻ INNYCH NOWOTWORÓW
To ważne również w leczeniu innych raków!
Co jest szczególnie ważne? To, że korelacja przeżyć w zależności od stężenia selenu, jest ważna w różnych innych nowotworach, nie tylko w raku piersi. Niedawno opublikowano prace dotyczące badań kilkuset pacjentów (kobiet i mężczyzn) z czerniakiem złośliwym - historia się powtarza. Niski selen - 16 zgonów. Selen ok. 100 µg/l - 2 zgony spośród 92 osób! Bardzo dużo osób umiera przy niskim stężeniu selenu. Niewiele umiera, kiedy selen jest ok. 100 µg/l. To samo - u pacjentów (również - kobiet i mężczyzn) z rakiem krtani. Niskie stężenie selenu - zmarły 53 osoby, 21 żyje. U pacjentów z rakiem krtani mamy już także wyniki dotyczące stężenia cynku. Wyższe stężenie - 13 zmarło, 61 żyje. Niski cynk - umiera 30.
Stężenia selenu i cynku są silnymi markerami prognostycznymi przeżyć raka. Dotyczy to raka piersi, raka prostaty, czerniaka złośliwego, raka krtani, raka płuc, raka trzustki. Punktem wyjścia w leczeniu chorej/chorego z rakiem jest optymalizacja stężeń pierwiastków, którą uzyskujemy najlepiej poprzez żywienie, a jeżeli jest to trudne - wspierając się różnego rodzaju suplementacją.
RYZYKO NOWOTWORÓW A STĘŻENIE WAŻNYCH PIERWIASTKÓW
Ryzyko raków
Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, na które powołuje się prof. Jan Lubiński, najsilniejszym ryzykiem raków u kobiet (przynajmniej - w Polsce) jest stężenie arsenu we krwi.
Prawdopodobieństwo niezachorowania na raka (jakiegokolwiek narządu) w zależności od stężenia arsenu we krwi
stężenie arsenu niskie, poniżej 0,62 µg/l -na 426 kobiet rozwinęły się przez okres obserwacji tylko 4 raki
stężenie arsenu wyższe - 0,62 µg/l do 0,82 µg/l - 24 raki, a więc ryzyko zachorowania prawie 6-krotnie podwyższone
stężenie arsenu podwyższone - 0,82 µg/l - 1,19 µg/l - 35 zachorowań
powyżej 1,2 µg/l - 47 zachorowań
70 % POLEK JEST ZATRUTYCH ARSENEM!
Różnica w ryzyku raków pomiędzy podgrupą kobiet, które mają niskie stężenie arsenu, w stosunku do kobiet, które mają stężenie arsenu powyżej 1,2 µg/l - jest trzynastokrotna! 70 % Polek jest zatrutych arsenem. Ich ryzyko zachorowania jest od 6 do 100 razy zwiększone.
- Czy to jest zła wiadomość? Nie, to jest bardzo dobra wiadomość, dlatego że stężenie arsenu jest stosunkowo łatwe do uregulowania, przez przypilnowanie diety
- podkreśla profesor.
CYNK, OŁÓW, KADM, MIEDŹ
Od cynku do ołowiu
Inne parametry też są ważne. Ważnym, nowo odkrytym parametrem jest stężenie cynku we krwi. Jest on ważny dla kobiet powyżej 50. roku życia. 25 % Polek ma niedobór cynku i 50 % Polek, które są zatrute.
Miedź jest ważna dla kobiet poniżej 50. roku życia. Najlepiej, żeby wartość miedzi sięgała ok. 1.000 µg/l. Wtedy ryzyko raków jest 4-krotnie obniżone.
Kadm ma znaczenie u kobiet, które nie palą (również bez historii palenia). Optymalne zakresy wynoszą: 0,28 µg/l - 0,33 µg/l. Wtedy ryzyko zachorowania jest ponad 5-krotnie zmniejszone albo zwiększone, w zależności od stężenia kadmu. Kadmu nie może być za mało, nie może też go być za dużo.
Ołów - niskie stężenie - poniżej 7,5 µg/l - ryzyko raków zmniejszone ponad 3,5 razy.
STĘŻENIE ARSENU - CZYNNIK RYZYKA RAKÓW
Miliony kobiet można uratować
Najsilniejszym czynnikiem ryzyka raków u kobiet w Polsce jest stężenie arsenu. Oprócz tego istnieje cała grupa dalszych pierwiastków, które też są silnymi markerami ryzyka raków. Należą do nich: selen, cynk, miedź, kadm i ołów. (...)
- Szacunkowo, poprzez optymalizację wszystkich pierwiastków, głównie - arsenu, selenu i cynku, bo te na pewno umiemy optymalizować - ryzyko raków u kobiet powinno spaść o 85 %. Aż się w to nie chce wierzyć - ale takie są dane. Takie są fakty
- podkreśla prof. Jan Lubiński.
- Mamy przed sobą wielkie wyzwanie - możemy wiele tysięcy, milionów kobiet uratować przed rakami. A jeżeli już zachorują - możemy je bardzo skutecznie leczyć.