Pojedynczy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, cała roślina do trzech miesięcy

Łatwo je pomylić z liliami. Rosną bujnie, tworząc trawiaste kępy. Kwitną właściwie przez cały sezon wegetacyjny. O liliowcach można mówić wyłącznie w superlatywach. Dotyczy to również ich wymagań pielęgnacyjnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielobarwne i oryginalne. Ciekawsze od tradycyjnych lilii?
Liliowce (Hemerocallis) to byliny rodzime m.in. dla Azji Wschodniej i basenu Morza Śródziemnomorskiego. Rodzaj ten obejmuje 16 gatunków i – jak się szacuje – ponad 38 tys. odmian, hybryd i mieszańców. Rośliny te występują niemalże w kompletnej palecie barw. Można spotkać odmiany niskie i wysokie. Dostępne są byliny o kwiatach pojedynczych, podwójnych, pełnych, płatkach zwykłych i karbowanych.
Czytaj też: Te dwie choroby to teraz największe zagrożenie dla malin. Działaj szybko
Charakterystyczną cechą liliowców jest to, że pojedynczy kwiat kwitnie zaledwie przez jeden dzień. To nie umniejsza jednak bujności kwitnienia. W sezonie wegetacyjnym pojedyncza łodyga liliowca wytwarza nawet do 40 pąków. Duże, wieloletnie kępy kwitną obficie tworząc estetyczne, kolorowe plamy.
Czym różnią się liliowce od lilii?
Na pierwszy rzut oka łatwiej dostrzec podobieństwa. Rośliny te wydają się mieć podobny kształt i kolorystykę kwiatów. Różnicę widać po bliższym przyjrzeniu się łodygom i liściom. Lilie wyrastają z cebul, liliowce z bulwy. Na jednej łodydze lilii wyrasta duży, pojedynczy kwiat. Łodyga liliowca uniesie z kolei nawet kilkadziesiąt kwiatów. Liście lilii są drobne i lancetowate – liliowce tworzą trawiaste kępy. Cięte kwiaty lilii dość długo utrzymają swoją świeżość, natomiast kwiat liliowca przetrwa zaledwie jeden dzień.
Minimalne wymagania liliowców. Co trzeba im zapewnić?
Pulchna, żyzna gleba – w tym właściwie można zamknąć kluczowe potrzeby liliowców. Idealnie, jeśli podłoże jest lekko próchnicze i kwaśne. Gleba powinna być także lekko wilgotna. W praktyce trawiaste kępy liliowców powinny poradzić sobie na każdym typie podłoża. Przy sprzyjających warunkach kępa może się rozrastać nawet do 30 lat. Przyjmuje się, że obfite kwitnienie uzyskuje się po ok. 3 latach od umieszczenia młodej sadzonki w gruncie.
Liliowce nie są wybredne, jeśli chodzi o poziom nasłonecznienia. Można je z powodzeniem mocno wyeksponować na słońce lub umieścić w cieniu. Posadzić w gruncie (tu rozwiną się bujniej) lub w dużej, dopasowanej donicy. Przy większym nasłonecznieniu powinno pojawić się więcej kwiatów. System korzeniowy roślin jest zazwyczaj dobrze rozwinięty. Dzięki temu kwitnące kępy dość dobrze znoszą suszę.
Nawożenie nie jest konieczne. W pierwszym okresie wzrostu sadzonce warto dostarczyć kompost (dodać do podłoża przed posadzeniem). Opcjonalnie liliowcom można podać do 2 razy w sezonie nawóz wieloskładnikowy.
Czytaj też: Upał i susza nie są im straszne. Te rośliny sprawdzą się w gorące lato
Jak długo kwitnie liliowiec? Jak przedłużyć kwitnienie?
Okres kwitnienia zależy od konkretnej odmiany. Zazwyczaj są to 2-3 miesiące w sezonie wegetacyjnym. Niektóre odmiany liliowców kwitną już w maju, inne rozwijają kwiaty jeszcze wczesną jesienią. Aby roślina kwitła bujnie, można ją posadzić na stanowisku słonecznym. W cieniu i w półcieniu liliowiec rozwinie z kolei kępę długich, zielonych liści.
Długość i bujność kwitnienia można też poprawić ogławiając, czyli wyłamując uschnięte kwiaty. Zabieg wykonuje się w trakcie całego okresu kwitnienia. Zeschniętych kwiatów nie należy ciągnąć do góry, ale lekko przełamać na bok. Regularne oczyszczanie łodygi sprawi, że pojawi się więcej nowych pąków. Roślina będzie prezentować się barwnie i estetycznie. Wczesną wiosną można dodatkowo usunąć część łodyg i przeschniętych liści.
Czytaj też: Świeża fasolka przez całe lato. Można ją siać nawet do połowy lipca