Pierogi z kapustą kiszoną
Podpowiadamy przepis na świąteczne ciasto pierogowe z kapustą kiszoną, która nie tylko pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, ale jest również mało kaloryczna.
Poznaj 8 super właściwości zdrowotnych kapusty kiszonej:
- Jest źródłem witaminy C, magnezu, żelaza, potasu i wapnia.
- Podczas fermentacji wytwarza się kwas mlekowy, który korzystnie wpływa na proces trawienny, m. in. zapobiega zaparciom.
- Ma niską zawartość kalorii. W 100 g produktu, znajduje się jedynie 12 kcal.
- Zawartość błonnika pozwala również obniżyć cholesterol, co zapobiega rozwojowi miażdżycy i chorób serca.
- Reguluje poziom cukru we krwi.
- Bakterie mlekowe biorące udział w procesie fermentacji pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, mają działanie przeciwbólowe, wykazują działanie przeciwzapalne w leczeniu chorób reumatycznych.
- Właściwości detoksykujące i przeciwzapalne wspomagają walkę z trądzikiem, a występujące witaminy i minerały wzmacniają włosy i paznokcie.
- Stosowany jest w kosmetyce, jako środek spłycający zmarszczki i wyrównujący koloryt skóry.
Pamiętajmy jednak, że nadmiar zjedzonej kiszonej kapusty może spowodować: wzdęcia, nadmierne gazy czy zgagę. Nie powinny jej także spożywać osoby, które borykają się z wrzodami żołądka.
Kiszona kapusta to samo zdrowie, a w zbliżające się święta Bożego Narodzenia z pewnością wykorzystamy ją w niejednym daniu. Zobacz jak zrobić elastyczne ciasto na pierogi, by po ugotowaniu były miękkie i pyszne, oczywiście z farszem z kiszonej kapusty.
W misce umieszczam 1 kg mąki, pół szklanki oliwy i 1,5 łyżeczki soli. Zagotowuję około 1 litra wody. Dolewam stopniowo gotującą wodę i mieszam drewnianą łyżką. Kiedy mąka z wodą połączą się w zwartą masę, odstawiam do przestudzenia. Po kilku minutach wyrabiam ciasto ręką. W efekcie otrzymuję miękkie, sprężyste i aksamitne ciasto. Jeżeli w trakcie wyrabiania klei się ono do ręki, dodaję odrobinę oliwy. Jeśli jest zbyt sypkie – dolewam gorącej wody, a jeśli zbyt luźne – dosypuję mąkę. Ciasto rozwałkowuję na ok. 3-milimetrowy płat, z którego wycinam kółka. Na każde kładę łyżeczką nadzienie. Zlepiam dokładnie boki, po czym wrzucam do osolonej, gotującej wody. Gotuję kilka minut. Wykładam łyżką cedzakową do miski z ciepłą wodą. Po 2-3 minutach wyciągam do odsączenia.
Farsz według uznania. Przepis na nadzienie z kapusty kiszonej i soczewicy znajdziecie TUTAJ.