Piękniejsza od pelargonii? Mało znana roślina ozdobi każdy balkon i ogród

Nie każdy słyszał o tej roślinie, choć w ostatnim czasie lewizja coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby w tym sezonie nieco odmienić wygląd swojego balkonu lub wprowadzić do ogrodu nowy element, który doda mu wiele uroku.
Czytaj też: Idealne dla początkujących ogrodników. Będą zdobić ogród przez cały rok
Lewizja - co to za roślina?
Lewizja (Lewisia) to roślina wieloletnia, należy do rodziny zdrojkowatych. Występuje głównie w zachodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie zwykle w miejscach skalistych i na terenach górskich. Nazwa pochodzi od nazwiska jej odkrywcy Meriwethera Lewisa. Lewizja słynie z odporności, zachwyca pięknymi, pastelowymi kolorami. Obejmuje około 20 gatunków - do najpopularniejszych należą lewizja liścieniowa, nazywana również zagłębioną czy lewizja długopłatkowa.
Jest to niewysoka bylina dorastająca do 30 cm z rozetami mięsistych liści, długich, z zaokrąglonymi brzegami, skupionych przy ziemi i z grubymi korzeniami. Kwiaty lewizji występują w wielu kolorach, mają barwę białą, różową, fioletową, czerwoną, pomarańczową lub żółtą. Mogą być także dwubarwne. Na smukłych płatkach kwiatów można dostrzec delikatne obwódki i prążki.
Jak pielęgnować lewizję?
W ogrodzie lewizja najlepiej będzie się czuła na skalniaku lub na skarpie. Bardzo dobrze sprawdza się także jako kwiat doniczkowy na balkonie lub tarasie. Lewizję powinno sadzić się w miejscach jasnych, słonecznych lub półcienistych, gdzie nie jest narażona na palące słońce podczas największych upałów. Ziemia powinna być przepuszczalna i mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. By stworzyć jej warunki podobne do tych, w których naturalnie występuje, warto rozsypać wokół niej warstwę drobnych kamieni lub żwiru. Trzeba pamiętać o tym, że lewizja nie lubi przelania, jej liście potrafią magazynować wodę. Na dnie donic należy zapewnić jej warstwę drenażu np. z keramzytu, która zapobiegnie zastojowi wody.
Czytaj też: Kwieciak jabłkowiec atakuje jabłonie. Po czym rozpoznać obecność tego szkodnika?
Kiedy sadzić lewizję i jak długo kwitnie?
Najczęściej uprawiane odmiany lewizji kwitną w maju i czerwcu, a czasem nieco dłużej. Przy odpowiednich warunkach mogą zakwitnąć ponownie we wrześniu. Ze względu na ryzyko przymrozków najbezpieczniej zasadzić tę roślinę w ogrodzie lub na balkonie po 15 maja. To roślina zimozielona, która dobrze toleruje nasz klimat, jednak, by przetrwała zimę, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Pozostawiona w gruncie raczej nie przetrwa mrozów. Jeśli jest uprawiana w donicach, na zimę najlepiej przenieść ją do chłodnego pomieszczenia, umieścić w jasnym miejscu i pamiętać o tym, by podlać ją raz na jakiś czas.
Czytaj też: Zmieszaj z ziemią w pobliżu hibiskusa. Pięknie obsypie się kwiatami