Owiń nią pień śliwy, gruszy i jabłoni. W sezonie nie będzie robaków w owocach
Na jakie drzewa warto zakładać opaski z tektury falistej?
Opaski z tektury falistej stosowane są głównie do zwalczania szkodników występujących na drzewach owocowych, zwłaszcza śliwach, jabłoniach i gruszach. To właśnie w ich przypadku najczęściej spotykamy się z robaczywymi owocami. Jeżeli jednak zauważymy, że szkodniki pojawiły się również na innych drzewkach (np. czereśniach), je również warto zabezpieczyć w taki sposób. Opaski tektury można też zakładać na drzewa ozdobne – np. na kasztanowce, sosny czy świerki
Zastosowanie opaski najlepsze efekty przyniesie w przypadku młodych drzewek, które nie maja jeszcze mocno spękanej kory. Co nie oznacza, że na starszych egzemplarzach nic nie da – nadal może ograniczyć liczebność szkodników.
Czytaj również: Jak dbać o oczko wodne zimą? Dzięki tym zabiegom przygotujesz zbiornik na wiosnę
Na czym polega działanie opasek z tektury i jakie szkodniki można zwalczać za ich pomocą?
Opaski z tektury falistej pomagają zmniejszyć populację owadów takich jak owocówka śliwkóweczka, owocówka jabłkóweczka, piędzik przedzimek, kwieciak jabłkowiec czy ukośnica szczawiówka. Tektura owinięta wokół pnia drzewa to rodzaj pułapki na gąsiennice wędrujące wzdłuż pnia, w dół i w górę drzewa (kierunek zależy od pory roku i cyklu rozwojowego). Szkodniki kryją się w ściółce i glebie pod drzewami oraz w samej korze. Fale tektury symulują naturalne zakamarki drzew.
Kiedy stosuje się opaski z tektury?
Opaski z tektury to metoda tania i dostępna. Jest alternatywą dla bardziej inwazyjnych środków ochrony roślin. Tekturę falistą można kupić w zwykłym sklepiev (paierniczym, z na stoiskach z materiałami do pakowania czy przeprowadzek), oferują ją także sklepy ogrodnicze. W przypadku drzew owocowych opaskę z tektury najlepiej zakładać dwa razy w ciągu roku: na początku lata (maj-czerwiec) i usunąć pod koniec sierpnia oraz na końcu lata (sierpień-wrzesień) i usunąć pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Przez cały sezon należy co 1-2 tygodnie zaglądać pod opaskę, sprawdzając, ile szkodników się na niej skryło. W razie potrzeby trzeba wymienić pułapkę na nową. Starą utylizujemy. Jeśli zauważymy na niej pożyteczne owady (np. biedronki), warto je uwolnić.
Więcej: Te drzewa i krzewy trzeba przyciąć już w styczniu. Najważniejsze zasady cięcia
Zakładanie opaski z tektury falistej na drzewa
Pień drzewa owijamy tekturą na wysokości ok. 30-50 cm od ziemi, częścią falistą do pnia. Tektura powinna mieć szerokość ok. 30 cm. Obie wartości warto dostosować do wysokości i grubości pnia. Co ważne, jeżeli drzewka mają drewniane podpory, je również trzeba zabezpieczyć. Niektórzy zalecają również owinięcie tektury folią typu stretch – to zabezpieczy papier przed wilgocią i opadami.
Inne metody zwalczania szkodników powodujących robaczywość owoców
Owady powodujące robaczywość owoców potrafią wyrządzić wielkie szkody w sadach – zarówno tych niewielkich, przydomowych, jak i w dużych plantacjach. Dlatego istnieją różne metody ich zwalczania. Opaski z tektury to dobry pomysł dla tych, którym zależy na naturalnych uprawach. W sklepach ogrodniczych dostępne są też specjalne opaski lepowe, które również zakłada się na pnie drzew. Nie zwierają one środków owadobójczych, tylko specjalne kleje do których przyczepiają się szkodniki.
Inną opcją są pułapki feromonowe. Zawierają one feromony na które dopasowane do konkretnej odmiany owada. Kolejną metodą zapobiegająca robaczywieniu owoców są opryski. W ofercie są zarówno chemiczne środki ochrony roślin, jak i preparaty biologiczne. Przy stosowaniu oprysków, pomocniczo, używa się również pułapek feromonowych. Pomagają one w monitorowaniu w monitorowaniu cyklu życia owada. Dzięki tej wiedzy wiadomo, kiedy najlepiej zastosować oprysk.