Obficie i długo kwitną. Oto cztery idealne rośliny na skalniak

Skalniaki pojawiły się w ogrodach już w XIX wieku. Początkowo przy ich tworzeniu inspirowano się górskimi krajobrazami. Z czasem zaczęto sadzić na nich nie tylko rośliny spotykane w górach. Dzisiaj skalniaki stanowią element wielu ogrodów w różnych stylach.
Kwiaty na skalniak: O tym trzeba pamiętać
Wybierając rośliny na skalniak, warto wziąć pod uwagę miejsce, w którym się on znajduje. Czy jest ono wyjątkowo nasłonecznione, czy może przez znaczną część dnia panuje w nim cień? Znaczenie ma także rodzaj podłoża, jego przepuszczalność oraz stopień wilgotności. Kwiaty na skalniak zawsze też trzeba dostosować do jego wielkości. Nie bez znaczenia jest oczywiście ilość czasu, jaką dany ogrodnik chce lub może poświęcić na pielęgnację roślin.
Skalniak to zazwyczaj miejsce dosyć wyeksponowane, a przez to często wystawione na silne działanie promieni słonecznych oraz wiatru. Wielu ogrodników decyduje się na posadzenie na skalniaku bylin oraz roślin płożących o zwartym pokroju, które odporne są na niekorzystne warunki. Tworzą one piękne, często kolorowe dywany.
Dzwonek dalmatyński: Zakwitnie na skalniaku dwa razy w roku
Dzwonek dalmatyński to wieloletnia i uniwersalna bylina. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Charakteryzuje ją duża odporność na suszę. W warunkach naturalnych rośnie w niezbyt przyjaznych – skalistych i suchych – regionach północnej części Bałkanów.
Dzwonek dalmatyński ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Może rosnąć nawet na słabym i kamienistym podłożu. Wymaga podlewania jedynie w przypadku długotrwałej suszy. W przeciwnym wypadku lepiej znosi chwilowe przesuszenie niż przelanie, które prowadzić może do gnicia korzeni.
Dzwonki dalmatyńskie to idealne kwiaty na skalniak. Są niskie i posiadają licznie, rozgałęziające się pędy. Mają także intensywnie zielone, nerkowate liście o ząbkowanych brzegach. W czerwcu i lipcu obsypują się mnóstwem gwiaździstych kwiatów w odcieniach niebieskiego i fioletu. Ponownie zakwitają jeszcze we wrześniu.
Czytaj też: Nowa konkurentka azalii? Jest niewymagająca i bujnie kwitnie
Jakie kwiaty na skalniak? Floks skrzydlasty to idealny wybór
Floks skrzydlasty, zwany płomykiem skrzydlastym, to zimozielona bylina z rodziny wielosiłowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna w wielu regionach świata. Nie jest szczególnie wymagająca, chociaż najlepiej rośnie i kwitnie posadzona w przepuszczalnym podłożu na słonecznym stanowisku. Wymaga jedynie odchwaszczania oraz – w okresach suszy – podlewania.
Floksy skrzydlaste świetnie sprawdzają się jako kwiaty na skalniak. Mają pokładający się pokrój i tworzą gęste kobierce. Na ich cienkich, rozgałęzionych łodygach wyrastają drobne, lancetowate liście. Od kwietnia do maja roślina obficie kwitnie. Jej kwiaty są drobne i mogą mieć barwę białą, różową lub fioletową. Nie tylko doskonale zdobią skalniak, ale również pięknie pachną.
Czytaj też: Zdrowy przysmak w twoim ogrodzie. Jak uprawiać szczaw?
Rojnik: Wyjątkowo odporna bylina na skalniak
Rojnik to bylina z rodziny gruboszowatych. W warunkach naturalnych rośnie na górzystych terenach Europy i Azji. Rojniki to kolejne idealne kwiaty na skalniak. Są wytrzymałe nie tylko na suszę, ale także na wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne. Poradzą sobie nawet w niewielkiej ilości ziemi. Mogą rosnąć na słońcu i w półcieniu. Nie wymagają nawożenia i są odporne na ataki szkodników i choroby.
Kobierce rojników złożone z wielu rozetek mogą dorastać maksymalnie do 20 cm wysokości. Rośliny te posiadają mięsiste liście, w których gromadzą wodę. Kwiaty rojnika w kształcie gwiazdek pojawiają się latem. W zależności od odmiany mogą mieć różne barwy od kremowej przez żółtą aż do różowej i purpurowej.
Czytaj też: Zapomnij o tujach. Ta roślina zmienia kolor trzy razy w ciągu roku
Jakie kwiaty na skalniak? Smagliczka skalna
Smagliczka skalna to kolejna bylina, która nie jest trudna w uprawie. Nie wymaga podlewania, a do tego jest w pełni mrozoodporna. Najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych i zacisznych. W warunkach naturalnych spotkać można ją na terenach górzystych w Europie, w tym w Polsce. Chętnie jest jednak uprawiana w ogrodach i często gości na skalniakach.
Smagliczka skalna kwitnie w maju i czerwcu. Wówczas na szczytach pędów licznie pojawiają się drobne, czteropłatkowe kwiaty w jaskrawożółtym kolorze. Tworzą one piękny, kwiatowy dywan. Roślina może ponownie zakwitnąć jeszcze we wrześniu. Wymaga to jednak jej wcześniejszego przycięcia.