Niezwykle efektowne i eleganckie. Popularność zapewnia im m.in. łatwa uprawa

Dalie należą do rodziny astrowatych, a pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Zostały sprowadzone do Europy w XIX wieku. Te byliny tworzą podziemne bulwy korzeniowe, które są zebrane w karpę. W zależności od gatunku dalie osiągają od około 20 cm do ponad 150 cm wysokości. Kwiaty pojawiają się zazwyczaj na początku lipca i kwitną aż do przymrozków, przyciągając owady zapylające. Dalie występują w różnych odcieniach – m.in. białym, żółtym, różowym, pomarańczowym lub czerwonym. Ich kwiatostany mają formę koszyczków, które mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Ich średnica dochodzi nawet do 30 cm.
Czytaj też: Nowa konkurentka azalii? Jest niewymagająca i bujnie kwitnie
Jakie warunki należy zapewnić daliom?
Dalie cieszą się sporą popularnością nie tylko ze względu na swoje walory ozdobne, ale również dzięki temu, że są niezbyt wymagające w uprawie. Warto dodać, że obecnie istnieje ponad 2000 odmian tej rośliny. Można z powodzeniem sadzić ją na rabatach, na trawniku oraz w donicach. Sprawdza się też jako kwiat cięty do wazonu. Jakie warunki trzeba zapewnić bylinom?
-
Dalie uwielbiają słońce, dlatego też będą najlepiej rosły na słonecznym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Jeśli miejsce będzie zacienione, przełoży się to na słabsze kwitnienie.
-
Rośliny preferują żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę. Powinna być ona umiarkowanie wilgotna, dobrze spulchniona, o odczynie obojętnym.
-
Z podlewaniem nie należy przesadzać, ponieważ w zbyt mokrej ziemi korzenie będą narażone na gnicie i choroby grzybowe. Z tego względu roślin nie wolno sadzić w podmokłych glebach. Nawadnianie jest szczególnie istotne w okresie suszy. Wtedy kwiaty muszą być podlewane regularnie, inaczej stracą atrakcyjny wygląd.
Kiedy i jak sadzić dalie?
Dalie można wysadzać na stałe miejsce w ogrodzie od końca kwietnia do końca maja. W zależności od odmiany trzeba zachować odpowiednią odległość między roślinami – około 20–30 cm w przypadku odmian karłowatych i 70–80 cm w przypadku odmian wysokich. Otwór, do którego włożymy karpę, powinien być na tyle głęboki, aby można było zasypać ją około 5-centymetrową warstwą ziemi. Jeśli okaże się, że bulwy są mocno przesuszone, przed sadzeniem należy zamoczyć je na kilka godzin w zimnej wodzie. Dzięki temu szybciej zaczną kiełkować.
Po miesiącu od posadzenia warto uszczykiwać wierzchołki, aby roślina mogła bardziej się rozkrzewić. Z kolei jeśli marzą się nam większe kwiaty, należy na bieżąco usuwać boczne pąki kwiatowe.
Czytaj też: Obficie i długo kwitną. Oto cztery idealne rośliny na skalniak
Jak dbać o dalie?
Dalie kwitną z reguły od lipca do października. W tym czasie warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, ponieważ pobudzi to roślinę do wytwarzania nowych kwiatów. Jest to również jeden z najlepszych sposobów, aby zmniejszyć ryzyko porażenia groźną chorobą, jaką jest szara pleśń. Dodatkowo dalie są bardzo podatne na atak mszyc. Warto zatem stosować profilaktyczne opryski przez cały sezon. Jeśli zdecydowaliśmy się na odmiany wysokie, już na etapie sadzenia można włożyć do ziemi podpory, aby później uniknąć ryzyka uszkodzenia korzeni. Podpory są konieczne, ponieważ w przeciwnym razie rośliny będą się pokładać pod ciężarem kwiatów.
Czy dalie wymagają nawożenia? Zupełnie wystarczy zasilanie gleby kompostem raz do roku. Można rozsypać go jesienią w miejscu, gdzie mamy zamiar posadzić dalie w kolejnym sezonie. Opcjonalnie można też zasilać rośliny nawozem mineralnym w trakcie okresu wegetacyjnego. Nie stosujmy jednak nawozów azotowych, ponieważ powodują one bujny wzrost kosztem kwitnienia.
Należy pamiętać, że dalie nie są roślinami mrozoodpornymi, a zatem nie są w stanie przetrwać polskiej zimy. W związku z tym jesienią karpy trzeba wykopać. Najlepiej zrobić to już po pierwszych przymrozkach. Po wyjęciu karpy z ziemi odcinamy łodygę na wysokości 20 cm. Następnie oczyszczamy całość z ziemi i liści. Karpy chowamy na zimę do chłodnego pomieszczenia. Można przechowywać je w skrzynkach, korzeniami do góry, zasypując np. piaskiem lub ziemią. W taki sposób powinny przezimować aż do wiosny, do momentu aż ponownie wysadzimy je do gruntu. W okresie zimy należy regularnie sprawdzać, czy karpy nie gniją. Te, które zostały porażone, trzeba wyrzucić.
Czytaj też: Co podlewać nawozem z obierek ziemniaków? Dobrze sprawdzi się nie tylko do malin