Nie tylko pelargonie. Oto najlepsze rośliny na słoneczny balkon

Najwięcej promieni słonecznych dociera w ciągu dnia na południowy balkon. Dość nasłoneczniony jest również balkon zachodni. Od wschodu słońca do południa najwięcej światła jest z kolei na wschodnim balkonie. Rośliny, które uprawiamy w takich miejscach, wymagają regularnego podlewania. Mimo że wykazują dość dużą odporność na okresowe susze, odpowiednia ilość wody jest im niezbędna do prawidłowego rozwoju. Drugim kluczowym zabiegiem jest nawożenie. Jest ono szczególnie ważne w przypadku roślin kwitnących, które mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Jakie gatunki można zatem uprawiać na słonecznym stanowisku?
Czytaj też: Szukasz roślin do cienia? Puszyste, różowe wiechy kwitną aż do września
Pelargonie
Pierwsze miejsce zajmują królowe polskich balkonów, czyli popularne pelargonie. Jest to gatunek, który uwielbia słońce, dlatego można z powodzeniem uprawiać go na południowym stanowisku. Rośliny cieszą się popularnością z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dobrze znoszą krótkotrwałe susze, dlatego jeśli raz na jakiś czas zapomnimy o podlewaniu, nie powinniśmy im zbytnio zaszkodzić. Kolejną zaletą pelargonii jest długi okres kwitnienia. Rośliny kwitną przez całe lato, niekiedy nawet do momentu pierwszego ochłodzenia.
Pelargonie wymagają regularnego nawożenia i gleby, która jest zasobne w składniki pokarmowe oraz ma odczyn obojętny. Najlepiej wykorzystać specjalne podłoże do pelargonii i zasilać je już od początku kwitnienia, powtarzając zabieg co 14 dni. Kluczowym składnikiem jest potas. Podczas podlewania staramy się unikać zwilżania liści, aby nie dopuścić do rozwoju choroby grzybowej. Najczęściej wybierane odmiany tej rośliny to pelargonia bluszczolistna oraz rabatowa.
Surfinie
Kolejne na liście są surfinie. Te kwiaty można z powodzeniem uprawiać nawet na małych balkonach, w podwieszanych kwietnikach lub w pojemnikach zamocowanych na barierkach balkonu. Surfinie mają długie, zwisające pędy i kwitną bardzo obficie. Występują w wielu wersjach kolorystycznych. Najczęściej jednak można spotkać odmiany białe, różowe lub fioletowe. Surfinie kwitną od czerwca aż do jesieni, dzięki czemu będą zdobić balkon przez długi czas.
Jakie wymagania ma ten gatunek? Rośliny preferują podłoże piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne i żyzne, o lekko kwaśnym pH. Oprócz słonecznego stanowiska wymagają także zadaszenia, które ochroni kwiaty przed intensywnymi deszczami. W przeciwnym razie mogą zostać uszkodzone. Surfinie źle znoszą przesuszenie gleby. Podczas dużych upałów należy podlewać je dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ziemia powinna być stale wilgotna. Podczas podlewania uważamy, aby nie zamoczyć liści i kwiatów. Surfinie wymagają regularnego nawożenia nawozami mineralnymi. Oprócz tego warto pamiętać o systematycznym usuwaniu przekwitniętych kwiatów, ponieważ dzięki temu pobudzimy roślinę do wytwarzania kolejnych pąków kwiatowych.
Czytaj też: Podlej tym surfinię, a na długo obsypie się kwiatami. Przepis na domową odżywkę
Nasturcje
Nasturcja to niezwykle urokliwa roślina, która urzeka pięknym zapachem. Ma żółte, pomarańczowe lub czerwone kwiaty. Na balkonie świetnie sprawdzi się tzw. nasturcja pnąca, zwana również większą. Jej pędy dorastają nawet do 3 m. W przypadku mniejszych balkonów lepiej sprawdzi się nasturcja niska, która z kolei osiąga około 40 cm wysokości. Kwiaty pojawiają się stosunkowo późno, bo zazwyczaj w drugiej połowie lipca. Utrzymują się jednak aż do pierwszych przymrozków.
Co ciekawe, nasturcja nie przepada za intensywnym nawożeniem. Najlepiej rośnie w lekkim i ubogim w składniki podłożu. Jeśli przesadzimy z zasilaniem gleby, kwiaty mogą w ogóle się nie pojawić. Zamiast tego nawóz wpłynie na rozwój liści. Podlewanie powinno być umiarkowane.
Czytaj też: To dobry wybór dla początkujących ogrodników. Kwitnie do przymrozków
Cynie
Kolorowe cynie to bardzo dekoracyjny gatunek. Kwiaty przypominają swoim wyglądem dalie, są gęste i przyjmują kształt kopuły. Rośliny dorastają nawet do 1 m wysokości. Cynie kwitną na biało, pomarańczowo, czerwono, żółto, fioletowo lub różowo, od czerwca aż do późnej jesieni.
Cynie najlepiej rosną na żyznym, przepuszczalnym, próchniczym i umiarkowanie wilgotnym podłożu o odczynie od 7,0 do 8,0 pH. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. W czasie upałów rośliny powinny być podlewane dwa razy dziennie – wczesnym rankiem oraz wieczorem. Zależy nam na tym, aby nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Przesuszenie sprawia, że cynie nie tylko tracą swój atrakcyjny wygląd, ale są też bardziej narażone na choroby. Rośliny można zasilać nawozem mineralnym. Bardzo ważne jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, ponieważ wpływa to na wydłużenie kwitnienia i zwiększenie jego intensywności.
Lawenda
Ostatnią propozycją rośliny na słoneczny balkon jest pięknie pachnąca lawenda. Ta roślina nie tylko bardzo dobrze znosi dużą ilość słońca, ale również skutecznie odstrasza komary i muchy. Ważne, aby była osłonięta przed wiatrem.
Co do gleby, powinna być ona piaszczysta i dobrze przepuszczalna. Zaleca się co jakiś czas spulchniać podłoże. Najlepiej, aby miało ono odczyn między 6,5 a 7,5. Lawenda nie przepada za zbyt częstym i intensywnym podlewaniem. Niestety zbyt duża ilość wody jest najczęstszą przyczyną problemów z uprawą tej rośliny. Przed podlaniem należy zatem sprawdzić, czy wierzchnia warstwa zdążyła już przeschnąć. Od kwietnia do sierpnia warto zasilać glebę. Do tego celu można wykorzystać gotowe nawozy do lawendy. Jednym z ważniejszych zabiegów dotyczących tej rośliny jest przycinanie. Pozwala ono zachować zwarty pokrój, a jednocześnie przyspiesza rozkrzewianie i zwiększa kwitnienie. W przypadku starszej lawendy wystarczy przyciąć ją raz lub dwa razy w roku.
Czytaj też: Podatek od deszczu: Właściciele jakich działek muszą go płacić? Stawki w 2025