Kiedy i jak siać seler na rozsadę? Te działania zapewnią obfity plon
Kiedy i jak wysiewać nasiona selera?
Przygotowanie rozsady selera może trwać aż do 12 tygodni. Przyjmuje się, że optymalny termin wysiewu nasion to pierwsza połowa lutego – wysiew można przeprowadzić również później np. w pierwszych tygodniach marca. Termin wysiewu jest taki sam dla wszystkich gatunków warzywa – czyli selera korzeniowego, naciowego i listkowego.
Do wysiewu polecane są płytkie, szerokie pojemniki. Można korzystać m.in. ze specjalnych kuwet do wysiewu nasion. Równie dobrze sprawdzą się zwykłe pojemniki z tworzywa sztucznego (np. opakowania po produktach spożywczych), należy jednak pamiętać o wykonaniu otworów do odpływu wody. Podłoże do wysiewania selera musi być lekkie i dobrze przepuszczalne. Sprawdzi się substrat torfowy, ale można również wykorzystać zakupioną w sklepie ogrodniczym gotową ziemię do wysiewu i pikowania. Podłoże pod wysiew nasion należy lekko ugnieść w pojemniku, pozostawiając ok. 1 cm wolnej przestrzeni. Nasion selera nie należy umieszczać głęboko, wystarczy lekkie wklepanie w podłoże a następnie delikatne zroszenie. Pojemnik można przykryć folią - wymagane jest codzienne wietrzenie na min. kilkanaście minut.
CZYTAJ TAKŻE: Chcesz siać pora na rozsadę? O tym musisz pamiętać
Jakich warunków wymaga rozsada selera?
Pojemniki z nasionami należy ustawić w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu. Optymalne stanowisko to parapet od strony południowej. Bardzo ważna jest kwestia utrzymania odpowiedniej temperatury. Do sprawnego wzrostu nasiona selera wymagają temperatury na poziomie ok. 20-24 stopni Celsjusza w ciągu dnia i ok. 11-14 stopni Celsjusza nocą. Gdy pojawią się już pierwsze kiełki, młodym roślinom wystarczy temperatura na poziomie ok. 18 stopni Celsjusza. Warto również pamiętać, by woda do podlewania miała letnią temperaturę. Podłoże w pojemnikach powinno być stale wilgotne, ale nie mokre - należy je zraszać, gdy zacznie lekko przesychać.
Kiedy pikować seler?
Pikowanie należy przeprowadzić, gdy siewki selera posiadają jeden lub dwa liście właściwe. Zazwyczaj jest to okres po ok. 4-5 tygodniach od wysiewu. Przed przesadzeniem zalecane jest m.in. delikatne skrócenie korzeni. Rośliny można wysadzać pojedynczo (lub w grupach po 2-3 sadzonki) do doniczek. Po przesadzeniu wymagane jest obfite podlanie roślin.
CZYTAJ TAKŻE: Jakie warzywa można sadzić w styczniu? Te gatunki kiełkują już w zimie
Kiedy sadzić seler do gruntu i jak o niego dbać?
Ze względu na wysoką wrażliwość selera na niskie temperatury rozsadę należy sadzić do gruntu dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Optymalny termin to okres od drugiej połowy kwietnia do połowy czerwca. Seler wysadza się do gruntu zazwyczaj w drugiej połowie maja. Zalecane jest stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Idealne podłoże powinno być próchnicze, żyzne, z odczynem obojętnym. Dołki pod sadzenie selera można dodatkowo zaprawić kompostem. Standardowa rozstawa to ok. 30 cm na 40 cm. W trakcie sadzenia warto wziąć pod uwagę głębokość - idealna opcja to posadzenie rośliny na tej samej głębokości, na jakiej rosła w doniczce. Jako przedplon polecane są stanowiska po ogórkach, pomidorach lub grochu. Seler dobrze toleruje sąsiedztwo kapusty, pora, pomidorów, brokułów, kalafiora i szpinaku.
W miarę wzrostu rośliny wymagane jest m.in. regularne usuwanie żółkniejących liści i lekkie odsłanianie wierzchołka korzenia. Od czasu do czasu można delikatnie spulchniać glebę. Podlewanie powinno być regularne, konieczne jest także częste usuwanie chwastów.