Dezynfekcja w rolnictwie - metody, rodzaje i sprawdzone środki
Jakie preparaty dezynfekcyjne wybierać latem, które sprawdzą się zimą? W jaki sposób sprawdzić ich wiarygodność? Jeśli stosujesz środki dezynfekcyjne musisz to przeczytać!
Zdrowe stado to oszczędność dla naszego portfela. Doskonale wiemy o tym, że zamiast leczyć lepiej zapobiegać pojawieniu się chorób na fermie. Dlatego sięgamy po środki myjące oraz dezynfekujące. Czy wiemy jednak, że one często różnią się od siebie?
Aby środek dezynfekcyjny zadziałał, musi mieć odpowiednią substancję czynną i prawidłowe stężenie. Na nic jednak nie wskóramy, jeśli nie będziemy pamiętać o najważniejszym - przed dezynfekcją zabrudzona powierzchnia musi być dokładnie namoczona i umyta z wykorzystaniem preparatu myjącego. Dopiero wtedy możemy przystąpić do zastosowania preparatów dezynfekcyjnych, których rolą jest skuteczne usunięcie mikroorganizmów jakimi są bakterie, wirusy i grzyby. - I tutaj, w zależności od tego z jakimi organizmami mamy do czynienia, istotny jest dobór właściwego środka. Receptury niektórych preparatów mogą zawierać dodatkowo substancje powierzchniowo czynne takie jak np. czwartorzędowe sole amoniowe lub mogą zawierać substancje myjące. Mycie nie jest jednak ich podstawowym zadaniem - tłumaczy Urszula Piwońska, kierownik Działu Badań i Rozwoju w firmie Agro-Trade. Dodaje, że nie powinno się lekceważyć zaleceń związanych z prawidłową bioasekuracją i skracać procedury mycia oraz dezynfekcji do samej dezynfekcji.