Czy środki ochrony roślin są niebezpieczne dla zdrowia?
Wokół środków ochrony roślin narosło wiele mitów. Jednym z nich, na którą szczególną uwagę zwraca PSOR, jest to, iż pestycydy są szkodliwe dla zdrowia.
- Takie stwierdzenie to pewne nadużycie. Warto pamiętać, że środki ochrony roślin są produktami zawierającymi chemiczne lub biologiczne substancje aktywne o zróżnicowanych właściwościach toksykologicznych, identycznie jak inne preparaty, którymi posługujemy się w codziennym życiu, np. płyn do mycia naczyń, pasta do zębów, szampon, leki - informuje PSOR.
Każdy środek ochrony roślin, zanim trafi na rynek, musi być przebadany
Zaznacza jednocześnie, że każdy środek ochrony roślin, zanim zostanie dopuszczony do obrotu i stosowania, jest skrupulatnie badany i oceniany przez ekspertów w krajach Unii Europejskiej oraz urzędy unijne.
- Sprawdza się, czy jego stosowanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz środowisko. Dopuszczane są tylko i wyłącznie takie środki, które stosowane zgodnie z zaleceniami producenta nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt ani środowiska - podkreśla Stowarzyszenie.
Stosowanie środków ochrony roślin tylko wtedy, gdy jest to niezbędne
Poza tym zasady integrowanej ochrony roślin, które od 1 stycznia 2014 r. są również wymaganiami prawnymi, zobowiązują rolników m.in. do monitoringu upraw i stosowania środków chemicznych ochrony roślin tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. - Wszelkie inne metody ograniczania chorób i szkodników mają pierwszeństwo przed metodą chemiczną. TU - zaznacza PSOR.
Wpływ środków ochrony roślin na zdrowie człowieka
Stowarzyszenie zwraca uwagę także na to, że środki ochrony roślin poddawane są wieloletnim, bardzo skomplikowanym i złożonym badaniom dotyczącym ich potencjalnego wpływu na zdrowie człowieka. - Takie badania są prowadzone przez certyfikowane laboratoria GLP (działające według systemu norm Good Laboratory Practice). Każde z badań jest raportowane i przekazywane wszystkim zainteresowanym krajom członkowskim. Każdy kraj, w którym producent ubiega się o wydanie zezwolenia na obrót środkiem, musi takie badania przedłożyć - podkreśla PSOR.
Wspomniane badania podlegają ocenie przez upoważnione jednostki merytoryczne. - Taki sam proces badań i oceny dotyczy również wpływu środka na środowisko - wskazuje Stowarzyszenie.
Czytaj także:
Rolnictwo zrównoważone - z perspektywy rolnika i oczami ekspertów