Czy poinformowałeś ARiMR o dacie zbioru uprawy głównej?
Dobiegła końca kampania składania wniosków obszarowych na 2023 rok. Według danych, które opublikowała Wielkopolska Izba Rolnicza najwięcej wniosków, bo aż 146.270, złożono w województwie lubelskim, a najmniej czyli 16.300 w województwie lubuskim. Łącznie w Polsce, rolnicy złożyli 1.141.172 wnioski.
Ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi
Przypomnijmy, że celem tej interwencji jest wparcie tych praktyk rolniczych, które zwiększają składowanie węgla w glebie, magazynują CO2 z atmosfery w roślinach i zmniejszają jego emisję. Zachodniopomorska Izba Rolnicza przypomina o bardzo ważnym obowiązku.
- Warianty ekoschematu „Rolnictwo węglowe” to najczęściej wybierane praktyki dodatkowe w tegorocznych wnioskach. Wariant międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe - w tym przypadku musimy pamiętać, że jeśli zadeklarowano wariant dotyczący wsiewki w uprawę główną, trzeba poinformować ARiMR o dacie zbioru uprawy głównej na specjalnym formularzu (oświadczenie o dacie zbioru uprawy w plonie głównym), na co mamy tylko 7 dni od daty zebrania tegorocznej uprawy głównej - przypomina ZIR.
Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe - przypomnienie praktyki
Celem praktyki jest poprawa stanu i ochrona gleby przed erozją, polega na utrzymywaniu roślin w postaci wsiewek roślin bobowatych drobnonasiennych (lub mieszanek z udziałem roślin bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną) lub międzyplonów ozimych w formie mieszanek utworzonych z co najmniej 2 gatunków roślin w terminie do 1 października i utrzymywanych, co najmniej do 15 lutego następnego roku.
W okresie utrzymania międzyplonu ozimego dopuszcza się jego mulczowanie, jednak nie wcześniej niż po 15 listopada. Praktyka ta obejmuje również zakaz stosowania środków ochrony roślin: na międzyplonach ozimych - przez okres ich utrzymania; a w przypadku wsiewek śródplonowych - od momentu zbioru uprawy głównej przez co najmniej 8 tygodni lub do momentu wysiewu kolejnej uprawy głównej.