Coraz większe spożycie wołowiny
Czy Polacy będą coraz częściej sięgać po mięso wołowe? Wszystkie prognozy na to wskazują.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 r. zaobserować można było silny wzrost spożycia wieprzowiny (o 75% r/r do 2,1 kg). 2 kilogramy na jednego mieszkańca to najwyższy poziom konsumpcji na mieszkańca od 2011 r. - Można oczekiwać, że wraz ze wzrostem zamożności polskiego społeczeństwa jej spożycie będzie stopniowo rosnąć - stwierdza Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole. Więcej, niż w poprzednich latach, jemy także drobiu (o 7,7% r/r do 29,2 kg). Polacy natomiast rzadziej sięgają po wieprzowinę. Spożycie tego mięsa obniżyło się o 1,4% r/r do 40,8 kg. - Było to związane z silnym wzrostem ceny wieprzowiny względem drobiu w II poł. 2016 r. - komentuje Jakub Olipra.
Jak spożycie mleka i masła w Polsce ocenia GUS?
Statystyczny Polak spożywa 222 litry mleka w ciągu roku i zjada 4,7 kg masła. W związku z wyoskimi cenami masła w obecnym roku, można spodziewać się znaczącego spadku konsumpcji tego produktu.
- Dane wskazały również na kontynuację łagodnego wzrostu spożycia warzyw (o 1,0% r/r do 106 kg) oraz owoców (o 1,9% r/r do 54 kg). Biorąc jednak pod uwagę mniejszą dostępność owoców oraz ich wyższe ceny z uwagi na wiosenne przymrozki, w 2017 r. najprawdopodobniej odnotowany zostanie spadek ich spożycia - twierdzi Jakub Olipra.
Jemy coraz mniej ziemniaków
O 3% w stosunku do poprzednich lat w 2016 roku spadła konsumpcja ziemniaków. Ich spożycie w 2016 r. obniżyło się o 3,0% do 97 kg. Spożycie przetworów zbożowych nie zmieniło się i wyniosło 103 kg. W porównaniu do 2000 r. konsumpcja w tych kategoriach zmniejszyła się odpowiednio o 14,2% i 25,4%. - W naszej ocenie istnieje niskie prawdopodobieństwo ożywienia spożycia w tych kategoriach w najbliższych latach - komentuje Jakub Olipra.