COBORU: Będą rozszerzone badania nad soją
Szykują się zmiany w systemie prowadzenia badań odmianowych soi. W tej sprawie obyło się już spotkanie w Centralnym Ośrodku Badania Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Wzięli w nim udział: przedstawiciel Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych - Krzysztof Gawęcki, przedstawiciel Stowarzyszenia Donube Soya Organization - Przemysław Gawlas, dwunastu reprezentantów krajowych i zagranicznych firm hodowlanych i hodowlano-nasiennych zajmujących się hodowlą i sprzedażą na naszym rynku materiału siewnego odmian soi, a także dyrekcja i specjaliści centrali COBORU.
Zebrani poparli inicjatywę COBORU poszerzenia badań odmianowych z soją. Uzgodniono główne założenia nowego rozszerzonego systemu badań porejestrowych (PDO) soi, który będzie obowiązywał od najbliższego sezonu. Jego ostateczna wersja zostanie opracowana w najbliższym czasie i przekazana zainteresowanym.
Zmiana sytemu PDO, polegająca na poszerzeniu dotychczasowych badań odmianowych tego gatunku w naszym kraju ma na celu zdobycie wiedzy nad możliwością rozszerzenia jego uprawy w różnych rejonach naszego kraju. - W dalszej kolejności określenia przydatności do uprawy poszczególnych odmian znajdujących się na naszym rynku nasiennym i rekomendacji najlepszych z nich do praktyki rolniczej - informuje COBORU.
Jego przedstawiciele uważają, że potrzeba modyfikacji, prowadzonych dotychczas w ograniczonym zakresie badań porejestrowych soi, wynika z potencjalnie rosnącej roli tego gatunku w kontekście poprawy bilansu krajowego białka paszowego. Wynika to również z rozmów i postulatów złożonych m.in. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB), Stowarzyszenie Donau Soja
- Tagi:
- BADANIA
- COBORU
- SOJA
- UPRAWY ROLNICZE