Przejazdy kombajnami zbożowymi o szerokości powyżej 3,5 m będą możliwe?
Zgodnie z obecnie istniejącymi przepisami, poruszanie się drogami publicznymi kombajnami zbożowymi o szerokości powyżej 3,5 m bez zamontowanego hedera jest możliwe tylko po uzyskaniu specjalnej zgody. Proces ten wymaga niestety od rolników szczegółowego określenia trasy oraz podania daty i godziny planowanego przejazdu. Jak zaznacza samorząd rolniczy, takie wymogi utrudniają dostowanie się do zmieniających się warunków pogodowych i innych ważnych czynników, które wpływają na pomyślność przeprowadzenia prac polowych.
- Wobec powyższego wnioskujemy do Pana Ministra o zmianę przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, tak aby osiągnąć możliwie najbardziej sprzyjające warunków dla rolników w zakresie poruszania się kombajnami zbożowymi - czytamy w komunikacie.
Jaka jest minimalna szerokość drobi publicznej?
Jeśli chodzi o minimalną szerokość drogi publicznej, według przepisów obecnie jeden pas minimalnie powinien mieć 2,5 m, jednak nie zapewnia to bezpiecznych warunków, nawet w przypadku drogi o małym natężeniu ruchu.
- W przypadku dróg o większym natężeniu ruchu, jak ulice lokalne i zbiorcze, zalecane jest stosowanie pasów ruchu o szerokości 3,0-3,5 m. Umożliwia to bezpieczne poruszanie się samochodów ciężarowych i pojazdów komunikacji miejskiej - czytamy na stronie drogigminneipowiatowe.pl
Przejazd kombajnem z hederem po drodze publicznej - mandaty bardzo wysokie
Na początku 2022 roku wprowadzono nowy taryfikator mandatów, w którym kara za jazdę kombajnem zbożowym z założonym hederem po drodze publicznej karana jest mandatem w wysokości 5.000 zł. Jeśli natomiast sprawa trafiłaby do sądu, to ten może nałożyć maksymalną karę w wysokości 30.000 zł.
ZOBACZ TAKŻE: Zetor prostuje: Dane dot. rejestracji ciągników mogą wprowadzać w błąd
- Tagi:
- przepisy
- żniwa
- technika
- kombajn zbożowy