Produkują rocznie 100 tys. ciągników, 25 tys. kombajnów i 10 tys. sieczkarni
Technika - Ciągniki
Aktualizacja:
Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology - czyli potężni chiński koncern zajmujący się produkcją maszyn rolniczych, ma ambitne plany co do Europy. W Polsce wspomniany gigant kojarzył się do tej pory przede wszystkim z markami Lovol i Arbos. Wraz z początkiem 2025 roku do gry wchodzi jednak Aupax, który docelowo zastąpi markę Arbos.
Spis treści:
Przypomnijmy: o dużych ambicjach koncernu Weichai Lovol - chińskiego giganta na rynku ciągników rolniczych, pisaliśmy niedawno szerzej, przy okazji konferencji pod nazwą Weichai Lovol Global Partners Conference 2025, która odbyła się na przełomie listopada i grudnia w chińskim mieście Weifang w prowincji Szantung.
Dziś wspomniany gigant kojarzony jest z trzema markami: Lovol, Arbos i Aupax. Ta trzecia docelowo jednak zastąpi wkrótce tę drugą.
Weichai Lovol. Historia
Jak wygląda w ogóle historia wspomnianych marek, które łączy dziś chiński, państwowy koncern?
Jak przypominają przedstawiciele koncernu Weichai Lovol, w 2011 roku firma Foton-Lovol, będąca wówczas własnością prywatnego przedsiębiorcy, zakupiła markę Arbos – znaną wcześniej jako włoski producent ciągników rolniczych.
Jednak w 2021 roku, po 10 latach, chiński koncern Weichai, należący do tamtejszego Skarbu Państwa, nabył 100 proc. udziałów w firmie.
Przejęcie Arbosa i jego chińskiego odpowiednika Lovola doprowadziło do utworzenia nowej organizacji o wspomnianej już nazwie Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology.
Nowy właściciel podjął decyzję o przeniesieniu całej produkcji do Chin, tym samym wycofując się z działalności we Włoszech. Było to wynikiem decyzji chińskiego rządu, który uznał Lovola za kluczową i strategiczną firmę w obszarze produkcji maszyn rolniczych.
Obecnie Lovol produkuje rocznie około 100 tys. ciągników, 25 tys. kombajnów zbożowych, 10 tys. sieczkarni do kukurydzy oraz 20 000 kombajnów do zbioru ryżu. Do tego dochodzą dziesiątki tysięcy maszyn towarzyszących.
Proces przenoszenia produkcji do Chin i wygaszania działalności we Włoszech wiązał się z kilkoma problemami, takimi jak opóźnienia w dostawach czy niejasności związane z nazwami produktów. Stąd warto wyjaśnić: o co chodzi dziś z markami Lovol, Arbos i Aupax.
Lovol na polskim rynku
Marka Lovol obecna jest na polskim rynku od około 10 lat i dystrybuowana za pośrednictwem sieci dealerów zorganizowanych przez firmę Elrol Bartosz Pszczółkowski.
W przypadku tej linii maszyn zmiany były niewielkie, ponieważ wszystkie modele Lovol – zarówno dawniej, jak i obecnie – produkowane są w Chinach.
Jak przypominają przedstawiciele marki Lovol, historycznie marka ta była kojarzona z ciągnikami o małych mocach. Dziś jednak sytuacja wygląda inaczej.
Arbos zostanie zastąpiony doeclowo przez Aupax
Marka Arbos, będąca włoskim odpowiednikiem Lovola, skierowana była głównie na rynki europejskie.
W Polsce Arbos jest dostępny od 2017 roku, a jego importerem od 8 lat pozostaje firma Korbanek.
Teraz, jak informują przedstawiciele Weichai - nastąpią zmiany w nazewnictwie.
Po wspomnianym już przeniesieniu produkcji do Chin podjęto strategiczną decyzję o zmianie nazwy zielonej linii Arbos.
Wraz z początkiem roku 2025 będzie ona funkcjonować pod marką Aupax. W kwestii technicznej ciągniki Aupax zachowują dotychczasowy design, kolorystykę, układ w kabinie oraz dostępne opcje.
Wprowadzone zmiany dotyczą najnowszych modeli, które przeszły ewolucję technologiczną. Przykładowo:
- W modelach P4000 i P5000 zastosowano mocniejsze silniki.
- Model P4000 otrzymał większą kabinę.
- Model P5000 wyposażono w większy rozstaw kół.
- Linia AUPAX docelowo zastąpi markę Arbos. Dzięki mocnej pozycji i dobrej sprzedaży na polskim rynku firma Korbanek, jako jedna z pierwszych na świecie, otrzymała dwa egzemplarze ciągników AUPAX o mocach 100 i 130 KM. Wyposażono je w nowe silniki Weichai o pojemności 4,6 l (wcześniej stosowano silniki Doosan 3,4 l) - informują dziś przedstawiciele Weichai.
Arbos i Aupax - dwie marki do wyboru
W praktyce oznacza to, że od 2025 roku polscy klienci będą mieli do wyboru dwie marki – Arbos i AUPAX – dostępne w sieci Korbanek.
- Wkrótce marka Aupax zadebiutuje również na innych rynkach europejskich. Warto jednak pamiętać, że strategia sprzedaży i rozwój sieci będą różnić się w zależności od regionu. To, co sprawdza się w Polsce lub Serbii, niekoniecznie znajdzie zastosowanie we Francji czy Hiszpanii - informują przedstawiciele chińskiego giganta.
Jednym z kluczowych rynków dla Aupax będzie Rosja, gdzie planowane jest uruchomienie drugiej sieci sprzedaży. Podobne działania zostaną podjęte także w krajach Azji, Ameryki Południowej oraz oczywiście w pozostałych częściach Europy.
- Jeśli spojrzymy na pełną ofertę ciągników Grupy Weichai Lovol, zauważymy, że gama modeli jest bardzo szeroka. Na niektórych rynkach można spotkać ciągniki przypominające dawny wygląd Arbosa, lecz z oznaczeniem Lovol, co nie powinno nikogo dziwić – komentuje Albert Ciszek z Lovol.
Jak przy tym dodaje - w różnych częściach świata stosowane są różne rozwiązania.
- W Australii można znaleźć modele pod marką Alfa, co wynika z regionalnych założeń rozwoju - komentuje Albert Ciszek.
W Australii można znaleźć modele Lovol pod marką Alfa, co wynika z regionalnych założeń rozwoju (fot. Lovol)
Więcej modeli chińskich ciągników trafi na polski rynek
Jak już wspomniano, produkcja maszyn odbywa się w Chinach, w jednej głównej lokalizacji. W przeciwieństwie do innych globalnych producentów, którzy rozlokowali swoje fabryki w różnych strefach geograficznych, Weichai Lovol skupia całą produkcję w jednym miejscu. Inni gracze często projektują maszyny o odmiennym wyglądzie w zależności od regionu – np. inne modele powstają w fabrykach w Europie, a inne w Ameryce Południowej.
- Być może dlatego na pierwszy rzut oka oferta może wydawać się zbyt różnorodna, ale jest to ściśle powiązane z różnymi strategami dla poszczególnych regionów. Dla przykładu, ciągniki sprzedawane na rynki pozaeuropejskie, które spełniają niższe normy emisji spalin (np. poniżej Stage V), mają również odmienny design i parametry. Obecnie wiele z tych modeli jest niedostępnych w Polsce, jednak w niedalekiej przyszłości planujemy to zmienić i znacząco rozszerzyć ofertę maszyn o dużych mocach i nowoczesnym wyglądzie – wyjaśnia Albert Ciszek.
Trzy nowe modele Grupy Weichai Lovol
Grupa Weichai Lovol niedawno zaprezentowała trzy nowe modele ciągników kompaktowych, które wyróżniają się odmiennym designem i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
- Serie P1000, P2000 oraz F4000, mimo że są już znane na innych rynkach, oficjalnie zadebiutują w Europie w 2025 roku. Te serie to nowoczesne maszyny wyposażone w wysokiej jakości komponenty, które z pewnością przypadną do gustu każdemu użytkownikowi. Wokół nich będziemy rozwijać kolejne modele, w tym maszyny użytkowe oraz dedykowane dla sadownictwa – dodaje Albert Ciszek.
Jak dodaje przedstawiciel Weichai - obecnie koncern jest na etapie rozwoju sieci dealerskiej na europejskim kontynencie.
- Warto pamiętać, że w porównaniu z innymi globalnymi producentami, firma Weichai Lovol jest wciąż na etapie dynamicznego rozwoju sieci sprzedaży w Europie. Proces ten przebiega bardzo szybko i może być postrzegany jako wyjątkowo intensywny. To szybkie tempo jest naturalnym efektem ambitnych działań i długoterminowych planów firmy, która chce zostać jednym z głównych graczy na świecie – opisuje Ciszek.
Jak dodaje, zarówno Lovol jak i Aupax będą rozwijane niezależnie
- Nasza strategia dotycząca marek Lovol i Aupax jest klarowna – zamierzamy niezależnie rozwijać obie linie produktowe. W niektórych obszarach będą się one wzajemnie uzupełniały, ale nie we wszystkich. W Polsce współpracujemy z dwoma silnymi i doświadczonymi importerami, którzy wspólnie z nami chcą wprowadzać na rynek nowe produkty, konkurencyjne cenowo wobec innych znanych marek – podsumowuje Albert Ciszek, odpowiedzialny za rozwój sieci dealerów i sprzedaży w Polsce.
CZYTAJ TAKŻE: Plany firmy z Chin i nowe modele ciągników o mocach od 100 km w górę
Źródło:
Lovol