Ile paliwa może przechowywać rolnik? Kiedy musi być zbiornik, kiedy sam garaż?
Odpowiednie zapasy paliwa w gospodarstwie - to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu dla rolników. Polowe prace, zwłaszcza te najbardziej wymagające, pochłaniają w końcu "swoje" ilości, tymczasem mało który rolnik chciałby dojeżdżać cały czas na stacje, by uzupełniać znikające zapasy.
Przechowywanie paliwa w gospodarstwie. Trzeba pamiętać o przepisach
Rolnicy mogą oczywiście legalnie przechowywać paliwo w swoim gospodarstwie, jednak warto przy tym pamiętać o obowiązujących przepisach.
Bo trzeba pamiętać, że paliwo to w końcu substancja niebezpieczna - jego niewłaściwie przechowywane może zagrażać otoczeniu - czy to przez wdychanie oparów, przenikanie do gleby czy - po prostu - stanowić realne zagrożenie wybuchu i pożaru.
Przechowywanie mniejszych ilości paliwa rolniczego. Kiedy i gdzie można to robić bez zbiornika? Ile litrów można mieć w garażu?
Jeśli paliwa, które chcemy przechowywać, nie jest na tyle dużo, by wymagało to osobnego zbiornika - trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Mniejsze ilości paliwa należy przechowywać w:
- urządzeniach, instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych z materiałów, co najmniej trudno zapalnych, odprowadzających ładunek elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcie i zabezpieczonych przed stłuczeniem;
- garażach dużych (powyżej 100 m kw.) dopuszczalne jest przechowywanie paliw tylko wtedy, gdy są one niezbędne do eksploatacji pojazdu i są przechowywane w opakowaniach jednostkowych wykorzystywanych w handlu detalicznym;
- garażach małych (poniżej 100 m kw.) wolnostojących, wykonanych z materiałów niepalnych dopuszczalne jest przechowywanie do 200 l oleju napędowego lub benzyny, zaś w innych garażach niż wolnostojące ilości do 60 l.
- naczyniach metalowych lub innych dopuszczonych do tego celu posiadających szczelne zamknięcie.
- Warto też zadbać by w bliskim otoczeniu zbiornika z olejami napędowymi znalazły się piach, gaśnice, koce gaśnicze itp. Podczas pracy przy nalewaniu paliwa należy stosować odzież roboczą oraz rękawice i fartuch gumowy - zaznaczają przy tym przedstawiciele KRUS, instytucji, która od lat dba o profilaktykę i propaguje kwestie bezpieczenej pracy w gospodarstwie.
Ile maksymalnie paliwa może przechowywać rolnik w gospodarstwie?
Jeśli rolnik chce przechowywać już duże ilości paliwa - wówczas konieczny jest już specjalny zbiornik.
Według przepisów - rolnik może przechowywać olej napędowy na swoje potrzeby - w zbiornikach naziemnych dwupłaszczowych o pojemności do 5000 l.
- Zbiorniki dwuścienne, zrobione są z dwóch warstw stali lub tworzywa sztucznego z bardzo małą przestrzenią między nimi. Składają się one ze zbiornika wewnętrznego – właściwego, w którym magazynowany jest olej napędowy oraz płaszcza zewnętrznego, który musi pomieścić co najmniej 110% projektowej objętości oleju ze zbiornika wewnętrznego – właściwego - przypominają obowiązujące przepisy przedstawiciele KRUS.
Rurociągi i zawory oraz wszelkiego rodzaju osprzęt (pompa, wąż, pistolet etc.) muszą być umieszczone w obrębie płaszcza zewnętrznego bądź w skonstruowanym systemie bezpieczeństwa gwarantującym nieprzenikanie oleju napędowego do gruntu.
Przechowywanie paliwa rolniczego w gospodarstwie. Czy zbiornik trzeba zgłosić?
Uwaga! Zbiornik należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego. Ponadto - jeśli zbiornik należy do tych większych - konieczne będą także cykliczne badania techniczne, sprawdzające jego stan.
- Jeśli jego pojemność nie przekracza 2500 l na tym formalności się kończą. W przypadku większych zbiorników konieczne jest przeprowadzanie, co dwa lata odpłatnych badań - informują przedstawiciele KRUS.
Gdzie mogą być postawione zbiorniki na paliwo rolnicze w gospodarstwie?
Warto także pamiętać o samym umieszczeniu zbiornika.
- Zbiorniki z paliwem należy posadowić z dala od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej (w odległości co najmniej 10 metrów od nich), a także nie bliżej niż 5 metrów od innych obiektów budowalnych i granicy sąsiedniej działki. Odległości te mogą być o połowę mniejsze, gdy pomiędzy zbiornikiem a tymi obiektami zastosowano ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej co najmniej REJ 120. Miejsce składowania paliwa powinno być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych oraz dzieci - informują przedstawiciele KRUS.
To nie koniec.
Punkt składowania paliw musi być:
- zabezpieczony przed działaniem otwartego ognia,
- oświetlony światłem naturalnym,
- wentylowany
- zbudowany z materiałów niepalnych.
Powierzchnia, na której stawia się zbiornik, powinna być wyrównana oraz utwardzona.
- Odpowiednie usytuowanie, z m.in. dala od często uczęszczanych ciągów komunikacyjnych, zabezpiecza zbiornik przed zniszczeniem mechanicznym, a w konsekwencji ciecz przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem - zaznaczają przedstawiciele KRUS.
- Tagi:
- paliwo rolnicze
- paliwo