Ciągnik na Antarktydzie. Jak w ekstremalnych warunkach pracuje Valtra z serii T?
Ciągnik Valtra T235 Active pracuje na terenie stacji badawczej norweskiego instytutu polarnego w Troll na Antarktydzie.
Stacja Troll na Antarktydzie
Troll to całoroczna stacja znajdująca się na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej. Średnia roczna temperatura w tym rejonie dochodzi zimą nawet do −50 st. C.!
Norweski Instytut Polarny prowadzi w tym miejscu szereg badań obejmujących m.in. meteorologię, fizykę, w tym pomiary aktynometryczne, glacjologię i biologię itd.
Na miejscu nie może zabraknąć więc konkretnego sprzętu - w tym pojazdów. Stąd właśnie konieczność ściągnięcia ciągnika o sporej mocy.
Ciągnik Valtry na Antarktydzie
Jak informują przedstawiciele Valtry - na terenie stacji Troll pracuje ciągnik z serii T - wyposażony w kruszarkę MeriCrusher do kruszenia lodu i przygotowywania dróg wokół stacji badawczej.
- Maszyna Valtra została wybrana ze względu na niezawodność w niskich temperaturach i łatwość obsługi. 4 grudnia Valtra serii T została załadowana na statek Silver Arctic i opuściła port Tromsø w Norwegii, aby rozpocząć długą podróż do południowej bazy polarnej.
Ciągnik ma moc 235 KM.
- Został przygotowany do długiej podróży do najbardziej wysuniętej na północ stacji serwisowej Valtra SørkjosStorbil AS w arktycznej Norwegii i dostarczony przez dealera Valtra, Akershus Traktor AS - informują przedstawiciele marki Valtra.
Ciągnik Valtry na Antarktydzie będzie mógł być zdalnie monitorowany
Jak informują, traktor został dostarczony wraz z dodatkowymi materiałami serwisowymi i komputerem diagnostycznym, aby pomóc w rutynowej konserwacji w tej odległej lokalizacji.
- Lokalny zespół w Norwegii odebrał już pierwszą transmisję danych ciągnika z Antarktydy za pośrednictwem Valtra Connect, fabrycznego rozwiązania telemetrycznego marki. Korzystając z połączenia stacji badawczej z siecią komórkową 4G, zespół będzie mógł zdalnie monitorować stan ciągnika i zapewniać pomoc, wsparcie i szkolenia na odległość - zaznaczają przedstawiciele Valtry.
Valtra na Antarktydzie pracuje od lat
Warto przypomnieć, że Valtra może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie obsługi operacji na biegunie południowym.
- W 1988 roku ciągnik Valmet 505 i para generatorów zostały użyte po raz pierwszy, w fińskiej stacji badawczej Aboa na Antarktydzie i nadal tam są, działając już od ponad 30 lat. Fińska stacja badawcza znajduje się w kompletnej izolacji w Queen Maud Land. Niezawodność maszyn jest niezbędna dla naukowców pracujących na stacji - informują przedstawiciele Valtry.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnictwo 4.0. Ciągnik Valtra Q w akcji z 4-metrowym TopDown od Väderstad [FILM]