Chwasty w zbożach ozimych. Kiedy i czym pryskać?
Wybór herbicydu w zbożach ozimych
Czym pryskać? - Przy wyborze odpowiedniego środka należy uwzględnić w głównej mierze: gatunek rośliny uprawnej, szerokość spektrum jego stosowania (zakres zwalczanych gatunków chwastów) oraz przeznaczenie herbicydu (stosowanie przed- lub powschodowe) - radzi Daniel Dąbrowski. Dodaje jednocześnie, że kryterium, jakim jest ilość podatnych na środek gatunków chwastów, można zwiększyć poprzez stosowanie herbicydów zawierających w swym składzie więcej niż jedną substancję aktywną lub sporządzając mieszaniny odpowiednich do tego preparatów.
Najwcześniej można oczywiście stosować preparaty przedwschodowe. - Aplikowane są one doglebowo po wysiewie rośliny uprawnej, dzięki czemu szybko i efektywnie wnikają do kiełkujących chwastów, zwalczając je. Trudności w przeprowadzeniu zabiegu przy użyciu tego typu substancji stwarza wybór odpowiedniego środka, gdyż w momencie oprysku pole jest wolne od jakichkolwiek siewek. W związku z czym rolnik może jedynie przypuszczać, jakie niepożądane rośliny będą rozwijać się w przyszłości i dokonać wyboru profilaktycznie - zwraca uwagę pracownik PODR-u.
Zaznacza jednocześnie, że do wykonywania zabiegów w tym czasie najczęściej wybierane przez rolników są preparaty w formie emulsji koncentratu, zwierające w większości pendimetalinę, zalecane do stosowania w uprawie wszystkich gatunków zbóż ozimych.
- Następnie po wschodach rośliny uprawnej oraz w trakcie trwania wegetacji jesiennej przeprowadza się opryski przy pomocy środków powschodowych. Do tej grupy zaliczane są zarówno herbicydy zawierające pojedyncze substancje aktywne, jak i stanowiące mieszaniny kilku związków. Obecnie na rynku najpopularniejszymi i dającymi najlepsze efekty są preparaty składające się z: metrybuzyny i flufenacetu, chlorosulfuronu diflufenikanu i chlorotoluronu - mówi Daniel Dąbrowski. - Spektrum działania w przypadku tych produktów jest szerokie i w większości obejmuje wszystkie gatunki zbóż ozimych. Terminy stosowania oraz dawki tych środków są różne, dlatego ważne jest aby przed ich zastosowaniem dokładnie zapoznać się z zaleceniami zawartymi na etykiecie danego preparatu - dodaje.
W zależności od panujących warunków atmosferycznych, rolnicy corocznie stają przed trudną decyzją, czy zwalczać chwasty, stosując tańsze środki ochrony roślin, ale opryskując uprawy częściej, czy zainwestować w droższe specyfiki, pryskając raz, a dobrze. Jakimi kryteriami, innymi słowy rzecz ujmując, rolnicy powinni się sugerować przy wyborze herbicydów?
„Wybór preparatu jest rzeczywiście trudny. Nie ma jednak zasady, że droższy środek zapewni nam do końca wegetacji czyste pole. Wybór preparatu, a zarazem substancji aktywne, powinien być uzależniony nie od jego ceny, a przede wszystkim od:
- historii pola, płodozmianu, wcześniej stosowanych substancji herbicydowych;
- lustracji pola i oceny składu gatunkowego chwastów (czasem wystarczy tańszy preparat o węższym spektrum zwalczanych gatunków);
- warunków atmosferycznych panujących jesienią - tego, co wskazują prognozy pogody (np. zagrożenie wystąpieniem przymrozków )
- Daniel Dąbrowski, PODR w Lubaniu.
- Tagi:
- chwasty
- zboża ozime
- herbicydy
- opryski