Zabieg T2 w zbożach. Jak zrobić to dobrze?

Zapytyaliśmy o to specjalistów z firm, zajmujących się ochroną roślin.
Zabieg T2 w zbożach to kluczowy etap ochrony fungicydowej, mający na celu zabezpieczenie liścia flagowego przed chorobami. - Jest to istotne, ponieważ liść flagowy odpowiada za intensywną fotosyntezę, co bezpośrednio przekłada się na wielkość plonu. Zabieg ten przeprowadza się w fazie rozwoju liścia flagowego do momentu grubienia jego pochwy (BBCH 39-47). Chroniąc górne liście, wpływamy na zdrowotność roślin i ich zdolność do efektywnego wykorzystywania zasobów - mówi Marcin Kaczmarek, ekspert z firmy Osadkowski.
O czym trzeba pamiętać, zanim przystąpimy do zabiegu T2?
Marcin Kaczmarek zaznacza, że przed przystąpieniem do zabiegu należy pamiętać o określeniu nasilenia infekcji oraz ocenie warunków pogodowych. - Ważne jest także zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego od zabiegu T1, by utrzymać ciągłość ochrony - radzi ekspert z firmy Osadkowski. Robert Chrzanowski z kolei uczula na następującą rzecz: - Zabieg T2 to jeden z etapów ochrony plantacji dlatego trzeba uwzględnić przed zabiegiem, jakie substancje były wykorzystane w oprysku w terminie T1. Należy dobierać substancje, aby były odpowiednie pod względem potencjalnego zagrożenia, ale także żeby w miarę możliwości rotować substancjami z różnych grup chemicznych i ich nie powtarzać.
W jakich warunkach i kiedy przeprowadza się zabieg T2?
Podczas zabiegu T2, jak przy każdym zabiegu ochronnym, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest temperatura. - Dla większości fungicydów będzie odpowiednia w przedziale 15-20°C. Ważnym parametrem jest też wilgotność powietrza, ponieważ przy zbyt niskiej wilgotności mamy bardzo szybkie odparowywanie cieczy roboczej. Optymalny zakres wilgotności to 60-80% - radzi Robert Chrzanowski. Zaznacza jednocześnie, że prysku nie wykonujemy przy dużej operacji słońca ze względu na ryzyko poparzenia roślin (kropla działa jak soczewka) oraz szybkie odparowywanie. Ze względu na znoszenie cieczy roboczej oprysku nie realizujemy w wietrznych warunkach.
Zabieg T2, co do zasady, o czym przypomina Robert Chrzanowski, wykonujemy w fazach BBCH 37-39 (widoczny liść flagowy, ale jeszcze nie rozwinięty, kłos zaczyna pęcznieć-faza liścia flagowego, liść flagowy całkowicie rozwinięty). - Natomiast moment wykonania zabiegu będzie zależeć także od warunków pogodowych podczas wegetacji co przekłada się na presję patogenów chorobotwórczych czy długości działania zabiegów wykonanych w terminie T1. Musimy po prostu zachować ciągłość ochrony, uwzględniając zagrożenia i fazy rozwojowe roślin - przypomina Robert Chrzanowski.
- Tagi:
- zabieg fungicydowy
- ochrona zbóż
- T2