Czym jest zabieg T1?
T1 - termin wykonania zabiegu
T1 na plantacjach zbóż ozimych - to pierwszy zabieg fungicydowy, a więc przeciwgrzybowy, Wykonuje się go zazwyczaj w okresie wiosennym, choć czasami trzeba do niego przystąpić już jesienią. Specjaliści, z którymi rozmawialiśmy w ostatnich sezonach radzą - i tu trochę teorii - aby przystąpić do niego w momencie, gdy rośliny znajdują się w fazie, a więc od początku strzelania w źdźbło do drugiego kolanka zbóż, a zatem BBCH 30-32.
T1 - warunki do wykonania zabiegu
Wszystko jednak, jak to w przyrodzie, zależy od panujących na polach warunków. W tym aspekcie należy uwzględnić taki czynnik oczywiście jak choćby rozpoczęcie wegetacji i temperaturę powietrza - przekroczenie dobowych temperatur 5 stopni C. Poniżej tej wartości nie zaleca się aplikować fungicydów. Maksymalny “pułap” to z kolei 20 stopni C. Zakres jest więc bardzo szeroki, dlatego trzeba wiedzieć pod kątem chemicznym, czym wykonujemy zabieg. Przykładowo większość substancji z grupy triazoli zaleca się stosować w temperaturze powyżej 10°C. Natomiast cyprodynil, związek z grupy anilinopirimidyn, stosujemy w węższym zakresie - 12°C i nie wyższej (jak już wcześniej wspomniano) niż 20°C stopni C.
T1 a choroby grzbowe
Choroby, przed którymi chroni zabieg T1, to przede wszystkim: mączniak prawdziwy zbóż i traw, łamliwość podstawy źdźbła (a także inne choroby podsuszkowych) czy też plamistość siatkową jęczmienia. Na tę pierwszą z wymienionych powinniśmy być szczególnie wyczuleni. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że ma ona wpływ na stopień porażenia innymi gatunkami. Co jeśli mamy plantację wolną od chorób? Wówczas zabieg T1 można nieco opóźnić - do fazy drugiego kolanka. W ten właśnie sposób skracamy okres pomiędzy zabiegami przeciwgrzybowymi. Ponadto zabezpieczamy w większym stopniu następne pojawiające się liście. Takie sytuacje zdarzają się jednak dość rzadko, a to głównie ze względu na ocieplający się klimat - przede wszystkim ciepłe, długie jesienie i bezśnieżne zimy, które tworzą idealne warunki dla rozwoju patogenów.
Czytaj także:
Jesienna ochrona rzepaku przed chorobami grzybowymi - czym? [REKOMENDACJA]