Co na grzyby w zbożach? [REKOMENDACJE ŚRODKÓW]

Sprawdź, co radzą eksperci z branży agro w kwestii zabiegu T1. Na co w tej kwestii uczulają głównie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jego rola nie ogranicza się tylko do zwalczania chorób już widocznych na plantacji
Paweł Talbierz
specjalista ds. ochrony upraw
Corteva Agriscience
Zabieg T1 wykonywany jest najczęściej u progu fazy najintensywniejszego wzrostu roślin, stąd jego rola nie ogranicza się tylko do zwalczania chorób już widocznych na plantacji, ale także do zapobiegania kolejnym infekcjom.
W sezonie 2025 Corteva Agriscience poleca do zabiegu T1 sprawdzony i ceniony Wirtuoz Pro™, fungicyd o działaniu prewencyjnym oraz interwencyjnym, zawierający m.in. proquinazyd, substancję o najdłuższym działaniu zabezpieczającym przed mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. Wysoką skuteczność przed łamliwością podstawy źdźbła zapewnia m.in. wysoka dawka protiokonazolu (150 g/ha). Stosowany w dawce 0,75 l/ha jest kompleksowym produktem na wszystkie występujące w warunkach Polski choroby pszenicy ozimej i innych zbóż, dostępnym ponadto w atrakcyjnej cenie. Wirtuoz Pro™ to gotowe rozwiązanie na zabieg T1, w wygodnej i zapewniającej wysoką skuteczność płynnej formulacji EC.
Najważniejszy zabieg fungicydowym w technologii prowadzenia łanu zbóż
Jacek Skwira
Agrobiotics
Zabieg T1 jest pierwszym, a zarazem najważniejszym zabiegiem fungicydowym w technologii prowadzenia łanu zbóż. Powinien być przeprowadzony wiosną możliwie szybko jednakże przebieg warunków pogodowych często uniemożliwia jego wykonanie w optymalnym terminie jakim jest początek strzelania w źdźbło (BBCH 30-31). Szybko i skutecznie wykonane T1 zabezpiecza rośliny zbóż przed chorobami podstawy źdźbła i innymi chorobami. Przy braku odpowiedniej ochrony fungicydowej mogą one prowadzić do znacznego obniżenia poziomu plonowania, w skrajnym przypadku nawet o 50%.
Z roku na rok coraz większa liczba gospodarstw korzysta z Arcton WG widząc korzyść z możliwości wcześniejszego wykonania T1 w zbożach. Największą zaletą Arcton WG obok bardzo wysokiej funkcjonalności jest też bardzo szeroki zakres temperatur stosowania i dlatego idealnie nadaje się do zabiegu T1 w zbożach.
To pierwsza substancja, którą możemy wykorzystać w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła
Robert Chrzanowski
Techniczny menedżer upraw rolniczych
Agrosimex
Protiokonazol to pierwsza substancja, którą możemy wykorzystać w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła i wielu chorób liści takich jak mączniak i plamistości (rdze, septoriozy i brunatna plamistość liści). Dobrym komponentem dla protiokonazolu będzie cyflufenamid, silnie zwalczający mączniaki, ale także fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła. Przykładowa mieszanina to Proviso 300 EC 0,33-0,5 l/ha + Cyflux 50 EW0 0,16 l/ha. Dostępny jest także gotowy zestaw zawierający wymienione produkty o nazwie Pak na T1 do aplikacji na 3 ha. Inna możliwość to połączenie protiokonazolu z proquinazidem np. Proviso 300 EC 0,5 l/ha + Talius 200 EC 0,25 l/ha. Dobrze także w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła i liści sprawdzi się cyprodynil, który możemy połączyć z protiokonazolem i przy silnej presji mączniaka, dodatkiem cyflufenamidu. Proponowana mieszanina to Unix 75 WG 0,35 kg/ha + Bolt 250 0,35 l/ha + Cyflux 50 EW 0,16 l/ha. Aby optymalizować skuteczność zabiegów fungicydowych warto zadbać o zwilżenie i przyczepność cieczy roboczej poprzez dodatek retardantów. Flipper to wysokiej jakości adiuwant silikonowy do stosowania z rolniczymi środkami ochrony roślin w ilości 0,05-0,2 l/ha.
- Tagi:
- choroby grzybowe
- zboża
- T1