Rzepak ozimy. Chowacz czterozębny daje o sobie znać

Informuje o tym w specjalnym komunikacie Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Problem w szczególności dotyczy miejscowości Winna Góra (Wielkopolska).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest to sygnał, aby koniecznie wystawić już proste i skuteczne pułapki, jakimi są żółte naczynia, służące do kontroli obecności i liczebności szkodników na plantacjach rzepaku ozimego i pszenicy ozimej - czytamy w komunikacie IOR-PIB w Poznaniu.
Instytut podkreśla, że wychwycenie momentu pojawienia się pierwszych osobników na plantacjach jest bardzo istotną informacją w podejmowaniu dalszych kroków ich ochrony.
Chowacz czterozębny w rzepaku ozimym - żerowanie
W przypadku chowacza czterozębnego szkody na plantacji rzepaku wyrządzają zarówno chrząszcze, jak i larwy. Te pierwsze, żerując wygryzają otwory na liściach, uszkadzają tym samym ogonki liściowe. Te drugie z kolei drążą korytarze w ogonkach liściowych, łodydze oraz szyjce korzeniowej roślin. Uszkodzenia roślin stają się “bramą wejściową” dla chorób grzybowych.
Lista przykładowych preparatów zarejestrowanych do zwalczania chowacza chowacza czterozębnego na plantacjach rzepaku ozimego
środek
substancja czynna
termin stosowania
A R K A N 050 CS
lambda-cyhalotryna
Opryskiwać po wystąpieniu chrząszczy na plantacji, zgodnie z sygnalizacją
Kedu 30 EC
etofenproks
środek stosować 7-10 dni po pierwszych nalotach szkodnika, ale przed złożeniem jaj, tj. od fazy widocznego pierwszego międzywęźla rzepaku ozimego do fazy początku rozwoju paków kwiatowych (BBCH 31-50)
MODIVO 60 CS
gamma-cyhalotryna
Termin stosowania wiosna Opryskiwać po wystąpieniu szkodników na plantacji zgodnie z sygnalizacją od fazy liścieni całkowicie rozwiniętych do fazy „żółtego pąka”, gdy widoczne są pierwsze płatki, a pąki kwiatowe są nadal zamknięte (BBCH 32-59)
Prokill
deltametryna
Zabieg wykonać wiosną od początku formowania rozety do końca fazy wydłużania się pędu (BBCH 30-39)
SIVANTO ENERGY
flupyradifuron
deltametryna
Środek zastosować zgodnie z sygnalizacją, od fazy wzrostu pędu głównego do początku rozwoju pąków kwiatowych (BBCH 30-49).
Źródło: Tabela przygotowana na podstawie wyszukiwarki ŚOR MRiRW i etykiet tam zawartych
Czytaj także: