Jak ochronić czereśnie przed robakami? Pamiętaj o tych sposobach

Muchówka składa jaja w miąższu owoców czereśni, zwykle w momencie, gdy zaczynają one zmieniać kolor. Gdy larwy się wylęgną, żerują pod skórką, a następnie wgryzają się coraz bardziej w stronę pestki. Pojedyncza nasionnica składa nawet 30 jaj w jednym owocu. Okres wylęgania larw trwa około 2 tygodnie, zaś samo żerowanie kilka tygodni. W kolejnym etapie larwy wydostają się z owoców i opadają na ziemię. Zagrzebują się w glebie i czekają w niej aż do wiosny. W końcu wydostają się z ziemi w dorosłej formie i cały cykl się powtarza.
Czytaj też: Storczyk nie kwitnie? Spróbuj tej naturalnej odżywki, a obsypie się kwiatami
Kiedy należy pryskać czereśnie?
Właściwy termin oprysku ma kluczowe znaczenie i decyduje o skuteczności ochrony. Jeśli okaże się, że czereśnie są robaczywe, w tym sezonie już nic na to nie poradzimy. Oprysk trzeba będzie wykonać dopiero w kolejnym roku. Jego celem jest uniemożliwienie nasionnicy trześniówce wyjścia z ziemi i złożenia jaj. Poczwarki zimują w glebie na głębokości około 5 cm. Gdy temperatura gruntu wzrośnie do 13 stopni, rozpoczynają wylot i szukają owoców. Oprócz czereśni atakują również wiśnie.
Nasionnice składają jaja zwykle od końca maja do końca czerwca. Aby sprawdzić, czy rozpoczęły się już wyloty, najlepiej zastosować żółte tablice lepowe, do których przyklejają się dorosłe muchówki. Profesjonalni sadownicy korzystają dodatkowo z pułapek feromonowych. Lep należy zawiesić na drzewie czereśni, na wysokości około 1,5 m. Jeśli zauważymy, że przykleiły się do niego dwie nasionnice, jest to znak, że po 3 dniach można wykonać pierwszy oprysk. Kolejną dawkę należy zastosować 10 dni później.
Czym wykonać oprysk?
Do zwalczania nasionnicy najlepiej sprawdzają się gotowe środki owadobójcze. Można je stosować na różne gatunki szkodników, w tym również na kwieciaka pestkowca i mszyce. Wybrane preparaty działają na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. Informacje o optymalnym dawkowaniu znajdują się na etykiecie. Niestety wiele preparatów jest przeznaczonych wyłącznie dla użytkowników profesjonalnych. Póki co nie ma ekologicznych oprysków, które mogłyby być stosowane zamiennie przeciw nasionnicy.
Czytaj też: Uważaj na takie jajka przed Wielkanocą. Jak uniknąć zakupu nieświeżych?
W jaki sposób można jeszcze ochronić czereśnie przed robakami?
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się robaków, warto zastosować dodatkowe metody. Niektórzy ogrodnicy przekopują ziemię pod drzewem i umieszczają pod nim agrowłókninę, która uniemożliwia muchówkom wydostanie się z gleby. Warto zastosować tę metodę, jeśli larwy pojawiły się w czereśniach już w poprzednim sezonie. Należy dodać, że nie jest ona niezawodna, jednak może ograniczyć w pewnym stopniu liczbę nasionnic.
Kolejnym sposobem jest podlanie ziemi wokół czereśni preparatem na szkodniki glebowe. Najlepiej zrobić to w momencie, gdy temperatura gruntu osiągnie już 13 stopni Celsjusza. Poza tym zdecydowanie warto sadzić wczesne odmiany czereśni, które są naturalnie odporne na robaczywienie. Do takich odmian zaliczają się m.in. Majówka, Miodówka i Rivan. Te odmiany nie wymagają oprysku, ponieważ owocują przed wylotem szkodników. Są przez to szczególnie polecane do upraw ekologicznych.
Czytaj też: Co sadzić koło jabłoni, a czego lepiej unikać? Dobre i złe sąsiedztwo