Gdzie znaleźć informacje o wycofanych środkach ochrony? Jest z tym problem
Z ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) 2024/2806 z dnia 31 października 2024 r. wynika, że państwa członkowskie cofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające metrybuzynę jako substancję czynną do dnia 24 maja 2025 r. Dodatkowy okres na zużycie zapasów przyznany przez państwa członkowskie zgodnie z art. 46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 upływa natomiast najpóźniej dnia 24 listopada 2025 r. W wyszukiwarce ŚOR MRiRW znaleźliśmy natomiast kilka preparatów, zawierających metrybuzynę, których terminy - zarówno zezwolenia, jaki i sprzedaży, a także stosowania, różnią się od tych podanych powyżej. Doskonałym przykładem tego jest środek o nazwie Aurelit 70 WG: termin ważności zezwolenia - 15.02.2026, termin dopuszczenia do sprzedaży - 15.08.2026, termin dopuszczenia do stosowania - 15.08.2027. Z produktem Citation 70 WG jest podobnie: termin ważności zezwolenia - 15.02.2026, termin dopuszczenia do sprzedaży - 15.08.2026, termin dopuszczenia do stosowania - 15.08.2026. Z czego wynikają te różnice? Jak je odczytywać? Gdzie rolnik powinien sprawdzić, czy środek który ma swoim gospodarstwie, nadal można stosować? Co jest wiarygodnym źródłem informacji w zakresie terminów sprzedaży, dystrybucji i zużycia ŚOR? Czy należy do nich wyszukiwarka środków ochrony roślin MRiRW? Jak często dane w niej zawarte są aktualizowane? Te pytania skierowaliśmy do resortu rolnictwa.
Gdzie rolnik powinien sprawdzić, czy środek który ma swoim gospodarstwie, nadal może stosować?
Zapytaliśmy o to ministerstwo rolnictwo. Resort informuje, że przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 nakładają obowiązek udostępniania informacji na temat środków ochrony roślin w formie elektronicznej. Mają być one wyraźnie dostępne i aktualizowane co najmniej raz na trzy miesiące. - Oznacza to, że informacje o prawomocnej decyzji w sprawie środków ochrony roślin należy udostępnić w przeciągu 3 miesięcy - zaznacza Wydział Prasowy Departamentu Komunikacji i Promocji MRiRW.
Czytaj także: Flufenacet i flutolanil mogą zniknąć z rynku? Komisja Europejska ma zastrzeżenia
W ramach powyższego obowiązku ministerstwo rolnictwa, na stronie internetowej urzędu, publikuje rejestr środków ochrony roślin w postaci tabeli MS Excel, w którym znajdują się wszystkie podstawowe informacje na temat zarejestrowanych środków ochrony roślin w Polsce, m.in. terminy ważności zezwoleń oraz informacje w zakresie zużycia istniejących zapasów środka ochrony roślin. Dane w tym rejestrze aktualizowane są 1-2 razy w miesiącu (linki z takimi danymi dostępne w ramce obok).
- Dodatkowo, w ramach poszerzenia informacji o zarejestrowanych środkach ochrony roślin, publikowana jest treść etykiet tych środków, a dla zezwoleń wydawanych od 2022 r. - treść zezwoleń, pozwoleń i decyzji je zmieniających - podaje wydział promocji.
Zaznacza przy tym: - Aby sprawnie przeszukiwać zasoby o zarejestrowanych środkach ochrony roślin, MRiRW uruchomiło wyszukiwarkę środków ochrony roślin, która pozwala na wyszukiwanie m.in. po uprawach i agrofagach, a także po substancji czynnej, rodzaju środka czy zastosowań na uprawy małoobszarowe. Informacje w niej zawarte są również aktualizowane wraz z aktualizacją rejestru środków ochrony roślin.
Czytaj także: Rosja omija sankcje dzięki nawozom. To kolejne zagrożenie dla Europy?
W przypadku metrybuztyny tymczasem, o czym informowaliśmy powyżej, dane dotyczące terminów stosowania środków zawierających tę substancję w wyszukiwarce środków ochrony roślin MRiRW różnią się od danych Z ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) 2024/2806 z dnia 31 października 2024 r. Z czego wynikają te różnice? Wydział Prasowy Departamentu Komunikacji i Promocji MRiRW tłumaczy to następująco:
- W przypadku metrybuzyny (...) „państwa członkowskie cofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające metrybuzynę jako substancję czynną do dnia 24 maja 2025 r.”. Oznacza to, że przed 24 maja 2025 r. minister właściwy ds. rolnictwa zobowiązany jest wydać decyzje cofające zezwolenia na stosowanie środków ochrony roślin, w skład których wchodzi substancja czynna metrybuzyna. Dodaje jednocześnie: - Rozbieżności w terminach na stosowanie środków ochrony roślin zawierających metrybuzynę widniejących w wyszukiwarce MRiRW, pomiędzy tymi wyznaczonymi w rozporządzeniu wynikają z tego, że minister nie wydał jeszcze stosownych decyzji wycofujących środki z metrybuzyną z obrotu prawnego w Polsce.