Rolnictwo i ogrodnictwo potrzebują więcej pracowników sezonowych spoza UE
Ta nowatorska w branży ogrodniczej inicjatywa integruje wiodących producentów owoców ze środowiskiem naukowym. Cele strategiczne Klastra przedstawił otwierający spotkanie w Kielcach dr inż. Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton, które pełni rolę koordynatora Klastra.
Główne zadania Klastra Ogrodnictwo Przyszłości
Do głównych zadań i jednocześnie zalet tej nowej struktury organizacyjnej, inicjatorzy jej powstania zaliczają:
-
Konsolidację środowiska eksperckiego, wiodącego w Europie Środkowej w branży ogrodniczej.
-
Utworzenie i rozwijanie Branżowego Centrum Kompetencji i Hubu Innowacji Ogrodniczych.
-
Synergię kompetencji założycieli, którzy reprezentują wiodących w Polsce producentów owoców, środowisko naukowe oraz Stowarzyszenie Agroekoton, jako organizację pozarządową wspierającą transfer wiedzy i wdrażanie innowacji w ogrodnictwie.
-
Dalszy, dynamiczny rozwój branży ogrodniczej i jej otoczenia w Polsce, oparty na wspólnej strategii i innowacjach.
8 założycieli podpisało list intencyjny Klastra Ogrodnictwo Przyszłości
W trakcie konferencji doszło do oficjalnego podpisania listu intencyjnego przez osoby reprezentujące 8 założycieli Klastra, działających z sukcesami w Polsce i poza jej granicami. Założyciele Klastra Ogrodnictwo Przyszłości:
-
Agronom Berries Sp. z o.o.
-
Aronia Eggert Sp. z o.o.
-
Fieldstone Investments II Sp. z o.o.
-
Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o.
-
Horti Team Paweł Krawiec
-
InnoTech4Life sp. z o.o. - spółka celowa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
-
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy
-
Stowarzyszenie Agroekoton
Szersze otwarcie na pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej
Podczas spotkania głos zabrał zaproszony gość - Mirosław Maliszewski, poseł RP, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa oraz prezes Związku Sadowników RP. Pogratulował założycielom Klastra nowej inicjatywy integrującej liderów branży. Jednocześnie zadeklarował współpracę zarówno Sejmowej Komisji Rolnictwa, jak i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z eksperckim środowiskiem Klastra Ogrodnictwo Przyszłości. Jednym z pierwszych tematów będzie merytoryczna praca nad szerszym otwarciem polskiego rynku pracy w rolnictwie i ogrodnictwie dla pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej.
Powstanie Klastra Ogrodnictwo Przyszłości to dowód, że postępuje konsolidacja branży ogrodniczej. Integracja tak renomowanych podmiotów powinna zagwarantować, że w najbliższych latach będą mogli korzystać z efektów tej współpracy zarówno producenci, jak i konsumenci owoców.